Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2017-02-21, godz. 12:16, Patronaty - polecamy Zlot fanów fantastyki w Kędzierzynie-Koźlu Prelekcje z dziedziny fantasy, mangi, anime oraz science fiction, konkursy, spotkania z pisarzami, a do tego koncert folk-metalowego zespołu Cronica, jam session oraz dyskoteka - to m.in. czeka na uczestników trzeciej edycji konwentu Liskon… » więcej 2017-02-20, godz. 17:31, Patronaty - polecamy Obejrzyj wystawę zdjęć Jerzego Stemplewskiego na Dworcu Głównym w Opolu 'Miasto - przemiany - kultura - sport - wiara' to tytuł wystawy zdjęć Jerzego Stemplewskiego, którą będzie można oglądać od wtorku (21.02) na Dworcu Głównym w Opolu. Autor fotografii w ubiegłym roku świętował 50-lecie pracy… » więcej 2017-02-15, godz. 14:15, Patronaty - polecamy „Miejska legenda – REkonstrukcja / DEkonstrukcja” – wystawy MŚO i GSW Miejska legenda, to wspólny projekt Muzeum Śląska Opolskiego i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, który dotyczy szeroko pojętej tradycji Opola, zarówno kulturalnej, jak i wizualnej. » więcej 2017-02-13, godz. 15:22, Patronaty - polecamy Czas na XXII Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne TEREPACZKÓW! TEREPACZKÓW, czyli spotkanie muzycznych grup twórczych połączone z integracją i wzajemnym poznaniem, przełamywaniem barier czy wyjściem przed innych z zakamarków własnej nieśmiałości sięga 1989 roku. Wtedy to grupa paczkowskich… » więcej 2017-02-13, godz. 14:39, Patronaty - polecamy „Moja Tajemnica, czyli jak bawić się muzyką i słowem…” – Ania Broda w Studiu M! Radio Opole zaprasza na kolejny koncert dla dzieci. Tym razem w legendarnym Studiu M wystąpi Ania Broda. Podręczny warsztacik muzyczno-literacki już w najbliższą sobotę (18.02) o godz. 16:00. » więcej
719720721722723724725
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »