Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2017-03-07, godz. 15:36, Patronaty - polecamy V Otwarte Mistrzostwa Miasta Opola w Judo już w weekend W najbliższy weekend (11-12.03) hala Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. Szarych Szeregów 1 w Opolu stanie się areną zmagań zawodników judo. Gościem specjalnym turnieju będzie judoczka, srebrna medalistka z Igrzysk Olimpijskich… » więcej 2017-03-07, godz. 14:14, Patronaty - polecamy Wiosna Austriacka trwa - zobacz program wydarzenia 17. Wiosna Austriacka w Opolu rozpoczęta. Tradycyjnie potrwa do maja. W programie koncert, wystawa, spotkania autorskie, warsztaty, wykłady i dyskusje. Wśród gości m.in. austriacki pisarz, dziennikarz, tłumacz literatury polskiej - Martin… » więcej 2017-03-07, godz. 12:37, Patronaty - polecamy Kto zostanie „Firmą Roku 2016”, okaże się podczas Gali Biznesu Izby Gospodarczej „Śląsk" Już po raz piętnasty Izba Gospodarcza „Śląsk” wraz z Fundacją Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych organizują Galę Biznesu. To przedsięwzięcie, którego głównym celem jest promocja przedsiębiorczości na Śląsku… » więcej 2017-03-06, godz. 17:32, Patronaty - polecamy Przyjdź posłuchać wielkopostnych wykładów w MBP Wykład prof. Anny Pobóg-Lenartowicz o najstarszych kościołach Opola zainaugurował w sobotę (04.03) cykl wielkopostnych wykładów otwartych pod nazwą '800 lat Opola - W herbie miasta - krzyż'. Spotkania odbywają się do 4 kwietnia… » więcej 2017-03-06, godz. 16:54, Patronaty - polecamy Święto fryzjerstwa u Staszica 29 uczniów weźmie udział w konkursie fryzjerskim, który już po raz 12. organizuje Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek (09.03) w auli szkoły przy ul. Struga 16… » więcej
716717718719720721722
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »