Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2017-03-10, godz. 16:00, Patronaty - polecamy "Rytm Miasta" – nowa wystawa z cyklu Stacja Opole Główne Do 4 kwietnia w sali Dworca Głównego w Opolu będzie można oglądać kolejną wystawę w ramach cyklu „Stacja Opole Główne”. Tym razem hasłem przewodnim ekspozycji jest rytm miasta. Swoje prace zaprezentuje 20 związanych z miastem… » więcej 2017-03-10, godz. 11:29, Patronaty - polecamy Krwiodawcy zmierzą się w tenisie stołowym Takich zawodów jeszcze nie było. Mają one uczcić 35-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Polskiej Cerekwi. Wojewódzkie Zawody Tenisa Stołowego Krwiodawców odbędą się w najbliższą sobotę (11.03) w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich… » więcej 2017-03-08, godz. 15:40, Patronaty - polecamy Skorzystaj z darmowych porad prawnych w WBP Pomagają pisać wnioski procesowe, podpowiadają, gdzie należy je składać, radzą w sprawach rozwodowych i alimentacyjnych, czy w załatwianiu spraw związanych z ZUS-em i to wszystko bezpłatnie. Mowa o studentach Wydziału Prawa i Administracji… » więcej 2017-03-08, godz. 14:46, Patronaty - polecamy Maria Sadowska gościem Małej Akademii Piosenki Piosenkarka, scenarzystka i reżyserka filmowa Maria Sadowska będzie gościem kolejnego spotkania w ramach Małej Akademii Piosenki. Warsztaty adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas I-III. Odbędą się w poniedziałek… » więcej 2017-03-07, godz. 17:01, Patronaty - polecamy To Mało Powiedziane zaprasza na urodzinowy występ Powstali 4 lata. Wystąpili na 105 scenach w 32 polskich miastach. Teatr Improwizacji To Mało Powiedziane w najbliższy wtorek (14.03) w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki szykuje występ wyjątkowy, bo urodzinowy. Tradycyjnie zagrają bez… » więcej
715716717718719720721
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »