Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2017-04-21, godz. 09:52, Patronaty - polecamy Dziś poznamy laureatów Opolskiej Marki 68 produktów i usług oraz 10 przedsiębiorstw zgłoszono do tegorocznej edycji konkursu Opolska Marka. Tytuł Opolskiej Marki 2016 przyznany zostanie w sumie w siedmiu kategoriach, m.in. „Eksport”, „Innowacje”, „Promocja regionu”… » więcej 2017-04-20, godz. 17:46, Patronaty - polecamy Festiwal młodych pianistów do środy w Głubczycach Koncertem laureatów zeszłorocznej edycji w najbliższą niedzielę (23.04) o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury zainaugurowany zostanie XI Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów. Podczas koncertu otwierającego festiwal gośćmi… » więcej 2017-04-20, godz. 12:43, Patronaty - polecamy Święto Wojciechowe od piątku do niedzieli. Zobacz program - wydarzeń mnóstwo! [ZDJĘCIA] „Wiele dni wędrował biskup Wojciech, zanim dotarł do mieszkańców grodziska. Nie zatrzymał się jednak. Nie znał zwyczajów tutejszych mieszkańców, nie wiedział jak go przyjmą. Był dla nich obcym człowiekiem. Na prawym brzegu… » więcej 2017-04-20, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Cech rzemiosła w Opolu świętuje 70-lecie istnienia W tym roku mija 70 lat od nadania sztandaru opolskiemu cechowi rzemieślniczemu. Z tej okazji w piątek (21.04) w Centrum Nauki i Biznesu - CeNaBiz w Opolu odbędzie się konferencja „Rzemiosło - przyszłość, teraźniejszość, przeszłość”… » więcej 2017-04-20, godz. 11:16, Patronaty - polecamy Festiwal Kuchni Regionalnej i Tradycyjnej „Opolski Bifyj” do 3 maja w Kluczborku W menu głównym co najmniej 4 potrawy przygotowane z produktów znajdujących się na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego - to podstawowy warunek, by restauracja znalazła się na szlaku kulinarnym „Opolski Bifyj”… » więcej
703704705706707708709
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »