Skąd opolanie pochodzą, co ich ukształtowało, gdzie są ich korzenie, jakie kryją historie znane w Opolu obiekty? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć oglądając ekspozycję. Pretekstem do jej zorganizowania stało się 800-lecie Opola.
Twórcami wystawy są sami opolanie. Każdy, kto chciał pochwalić się rodziną pamiątką czy jakimś niezwykłym przedmiotem otrzymał miejsce do dyspozycji. Będzie można obejrzeć dawne fotografie, dokumenty, drzewa genealogiczne, pamiątkowe przedmioty, meble. Kuratorką wystawy jest Danuta Mileszko. Wystawę będzie można oglądać do końca marca w godzinach od 10:00 do 18:00.
W odrębnym segmencie wystawy zostanie uhonorowany niezapomniany „Papa Musioł”, czyli Karol Musioł, który w latach 1952-1965 był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, a także organizatorem m.in. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, Dni Opola oraz założycielem Towarzystwa Przyjaciół Opola. Przypomnijmy, że postać ta została - głosami opolan biorących udział w plebiscycie - wybrana Opolaninem 800-lecia. Pamiątki po "Papie Musiole" będą zbierane do końca czerwca.
Radio Opole jest patronem medialnym wystawy "Opole - nasze matki, nasi ojcowie - nasze korzenie".