Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2016-11-07, 13:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Polska, Czechy, Niemcy wobec migracji jednym z tematów Colloquium Opole 2016

Instytut Śląski [fot. Szymon Krawczyk]
Instytut Śląski [fot. Szymon Krawczyk]
Europa a kryzys uchodźczy, różnice w polityce migracyjnej Polski, Czech i Niemiec, obrazy uchodźców w mediach społecznościowych czy znaczenie migracji w dziejach Śląska – to niektóre z tematów, które zostaną poruszone podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Colloquium Opole 2016”. Konferencję otworzy polsko-czesko-niemiecka dyskusja, w której wezmą udział posłowie do Parlamentu Europejskiego - Danuta Jazłowiecka i Evžen Tošenovský oraz deputowany do Landtagu Saksonii dr Stephan Mayer.

Więcej o wydarzeniu we wtorek (08.11) w porannych rozmowach - gośćmi Zbigniewa Górniaka będą dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego w Opolu oraz jeden z prelegentów konferencji - prof. Tadeusz Siwek z Uniwersytetu Ostrawskiego.
W programie dwudniowego spotkania wykład inaugurujący, cztery sesje tematyczne, a na zakończenie - dyskusja panelowa pt. „Wielokulturowy Śląsk, wielokulturowa Europa”, której moderatorem będzie prof. Michał Lis.

Inauguracja konferencji w najbliższy wtorek (08.11) o godz. 10:00 w Sali im. Karola Musioła w opolskim ratuszu. W drugim dniu (09.11) obrady przeniosą się do siedziby Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej w Opolu.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie Instytutu Śląskiego.

Dodajmy, że pierwsze edycje międzynarodowych konferencji naukowych z cyklu „Colloquium Opole” organizowano jeszcze w latach 70. Spotkania te, tradycyjnie w listopadzie, gromadzą naukowców, ekspertów i praktyków, a poświęcone są najważniejszym zagadnieniom z obszaru stosunków polsko-czesko-niemieckich oraz ich przykładom w kontekście Śląska. Dorobkiem konferencji z tego cyklu jest licząca już blisko 20 tomów seria publikacji „Polska-Niemcy-Czechy. Sąsiedztwo w XX i XXI wieku”.

Organizatorami wydarzenia są Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski, Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Uniwersytet Ostrawski. Radio Opole jest patronem medialny Colloquium Opole 2016.
Polska, Czechy, Niemcy wobec wyzwania migracji i integracji, czyli Colloquium Opole 2016

Zobacz także

2016-11-18, godz. 10:36, Patronaty - polecamy Opolcon, czyli zlot fanów fantastyki potrwa do niedzieli Mgłą tajemnicy i grozy będzie okryty tegoroczny Opolcon, czyli zlot miłośników fantastyki - motywem przewodnim konwentu będą teorie spiskowe i legendy miejskie. W programie prelekcje, konkursy, turnieje gier planszowych, pokazy, panele… » więcej 2016-11-17, godz. 13:59, Patronaty - polecamy XXII Barbórkowy Bieg Skalnika w sobotę wystartuje w Graczach Ponad 300 zawodników zgłosiło chęć udziału w XXII Barbórkowym Biegu Skalnika. Lista startowa została już zamknięta, ale wszystkich, którzy mieliby ochotę pokibicować biegaczom, informujemy, że bieg wystartuje w najbliższą sobotę… » więcej 2016-11-17, godz. 09:18, Patronaty - polecamy Opowiedzą o pomysłach na biznes - Startup Mixer już dziś w Opolu W czwartek (17.11) w Centrum Rozrywki Kubatura przy ulicy Oleskiej 102 odbędzie się 27. edycja Startup Mixer, czyli inicjatywy mającej na celu wymianę doświadczeń wśród opolskiego środowiska ludzi rozwijających biznesy i poszukujących… » więcej 2016-11-16, godz. 13:54, Patronaty - polecamy Świąteczna Iluminacja Brzegu wkrótce, a już teraz można głosować na… bombkę 40 tysięcy światełek zabłyśnie już wkrótce na ul. Długiej w Brzegu. Tradycyjnie Świąteczną Iluminację poprzedza konkurs na najładniejszą bombkę. Jest ich 11. O tym, która okaże się najpiękniejszą, zadecydują głosy internautów… » więcej 2016-11-16, godz. 11:52, Patronaty - polecamy Zamek Książęcy Niemodlin scenerią tegorocznej edycji Święta Karpia „Opolski karp naszego regionu skarb” - przekonuje Rybacka Lokalna Grupa Działania Opolszczyzna i zaprasza na kolejną edycję Święta Karpia. Obchody tego święta w Niemodlinie - to już tradycja. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie… » więcej
738739740741742743744
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »