Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2016-11-07, 13:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Polska, Czechy, Niemcy wobec migracji jednym z tematów Colloquium Opole 2016

Instytut Śląski [fot. Szymon Krawczyk]
Instytut Śląski [fot. Szymon Krawczyk]
Europa a kryzys uchodźczy, różnice w polityce migracyjnej Polski, Czech i Niemiec, obrazy uchodźców w mediach społecznościowych czy znaczenie migracji w dziejach Śląska – to niektóre z tematów, które zostaną poruszone podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Colloquium Opole 2016”. Konferencję otworzy polsko-czesko-niemiecka dyskusja, w której wezmą udział posłowie do Parlamentu Europejskiego - Danuta Jazłowiecka i Evžen Tošenovský oraz deputowany do Landtagu Saksonii dr Stephan Mayer.

Więcej o wydarzeniu we wtorek (08.11) w porannych rozmowach - gośćmi Zbigniewa Górniaka będą dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego w Opolu oraz jeden z prelegentów konferencji - prof. Tadeusz Siwek z Uniwersytetu Ostrawskiego.
W programie dwudniowego spotkania wykład inaugurujący, cztery sesje tematyczne, a na zakończenie - dyskusja panelowa pt. „Wielokulturowy Śląsk, wielokulturowa Europa”, której moderatorem będzie prof. Michał Lis.

Inauguracja konferencji w najbliższy wtorek (08.11) o godz. 10:00 w Sali im. Karola Musioła w opolskim ratuszu. W drugim dniu (09.11) obrady przeniosą się do siedziby Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego przy ul. Piastowskiej w Opolu.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie Instytutu Śląskiego.

Dodajmy, że pierwsze edycje międzynarodowych konferencji naukowych z cyklu „Colloquium Opole” organizowano jeszcze w latach 70. Spotkania te, tradycyjnie w listopadzie, gromadzą naukowców, ekspertów i praktyków, a poświęcone są najważniejszym zagadnieniom z obszaru stosunków polsko-czesko-niemieckich oraz ich przykładom w kontekście Śląska. Dorobkiem konferencji z tego cyklu jest licząca już blisko 20 tomów seria publikacji „Polska-Niemcy-Czechy. Sąsiedztwo w XX i XXI wieku”.

Organizatorami wydarzenia są Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski, Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Uniwersytet Ostrawski. Radio Opole jest patronem medialny Colloquium Opole 2016.
Polska, Czechy, Niemcy wobec wyzwania migracji i integracji, czyli Colloquium Opole 2016

Zobacz także

2025-01-16, godz. 14:02, Patronaty - polecamy "Burza. Regulamin wyspy" jeszcze w styczniu na afiszu, a po spektaklu dyskusja ze znawcami teatru 'Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia' - pod takim tytułem w sobotę 25 stycznia odbędzie się spotkanie po spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”. Wątki obecne w tym nagradzanym przedstawieniu mają być pretekstem do teatralnej dyskusji… » więcej 2025-01-16, godz. 09:13, Patronaty - polecamy Biała świętuje 800-lecie Jedno z najstarszych miast w Polsce, Biała leząca w powiecie prudnickim, świętuje w tym roku jubileusz 800-lecia. „To wielkie wydarzenie, nad którym pracowaliśmy przez lata, by w pełni pokazać niezwykłą historię, kulturę i tradycję… » więcej 2025-01-15, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz jest okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »