Opole z lat 1945-1979 na pocztówkach z bogatej kolekcji aktora Jakuba Przebindowskiego - to temat albumu, którego premiera już dziś (21.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Neony, murale, dancingi, kina, Pewex, delikatesy, saturator, bar mleczny – jak to w Opolu wyglądało lata temu? Ci, którzy nie znają miasta sprzed lat, będą mieli okazje poznać, a Ci którzy pamiętają, powspominać. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Jakub Przebindowski będzie dziś po godz. 10:00 gościem audycji „Ona i On”.
Publikacja nosi tytuł „Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola”. Choć ma bogatą ikonografię, nie jest to ani wspomnieniowy album o Opolu, ani historyczny przewodnik, a raczej próba spojrzenia na miasto i tamten okres z przymrużeniem oka, z humorem, dystansem i... sentymentem. Oprócz pocztówek książka zawiera 72 hasła. Ich liczba jest nieprzypadkowa, bo 1972 to rok narodzin autora. Warstwę tekstową wzbogacają cytaty z rewersów pocztówek.
Spotkaniu w MBP będzie towarzyszyć wystawa wybranych przez autora pocztówek, a uczestnicy na powitanie otrzymają bon towarowy. Spośród 10 osób biorących udział w wydarzeniu wylosowane zostaną nagrody niespodzianki. Aby jeszcze lepiej oddać klimat tamtych lat, zaprezentowana zostanie muzyka z seriali czasów minionych…
Aktor Jakub Przebindowski urodził się i chodził do szkoły w Opolu. Grał w filmach m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Filipa Bajona. Ma na swoim koncie role w teatrach i serialach. Jest także autorem sztuk teatralnych, zbioru wierszy dla dzieci "Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia" oraz kompozytorem muzyki do spektakli.
Spotkanie z Jakubem Przebindowskim jest pierwszym z cyklu z „Opolanie Opolanom” organizowanego przez ratusz z okazji 800-lecia Opola. Gośćmi kolejnych mają być m.in. opolscy muzycy, literaci, sportowcy czy biznesmeni.