Pokazy filmowe, m.in. z muzyką na żywo, warsztaty na temat realizacji dokumentów czy tworzenia scenariuszy filmów fabularnych, prezentacje filmowego dorobku artystycznego osób z autyzmem, wernisaże, a do tego spotkania, m.in. z Magdaleną Różańską, odtwórczynią roli w filmie "Dziewczyna z szafy" – to wszystko szykuje się już w najbliższy weekend (22-23.10) w Opolu w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Filmowej OutFilm dla osób ze spektrum autyzmu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowy program przeglądu zamieszczamy poniżej.
Więcej o wydarzeniu w środę (19.10) w audycji „Rewiry kultury” – gościem Justyny Przyborowicz będzie Urszula Ratajczak, koordynatorka przedsięwzięcia.
Przegląd OutFilm to okazja, aby widzowie mogli poznać uznaną na świecie twórczość filmową, w którą zaangażowane były osoby ze spektrum autyzmu. Ideą przedsięwzięcia jest także pokazanie, że wśród osób z autyzmem są osoby uzdolnione artystycznie.
W ramach wydarzenia odbywać się będą pokazy filmowe zgłoszone do konkursu, a także projekcje filmów profesjonalnych twórców: "Temple Grandin" w reżyserii Micka Jacksona, "Dziewczyny z szafy" w reżyserii Bartosza Koszała oraz filmu "Generał" w reżyserii Buster Keatona z muzyką na żywo Marcina Pukaluka.
Ponadto odbędą się spotkania autorskie, m.in. z Magdaleną Różańską, odtwórczynią głównej roli w filmie "Dziewczyna z szafy" czy Karoliną Plewińską, autorką prezentowanego na OutFilmie wernisażu. Podczas dwóch dni odbywać się będą również warsztaty filmowe: "Scena fabularna" oraz "Dzień z życia" prowadzone przez Tomasz Jurkiewicza oraz Pawła Jóźwiaka-Rodana.
Wydarzenia w ramach przeglądu pierwszego dnia będą się odbywały w Kinie Meduza, a drugiego w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Prodeste, która od 2010 roku prowadzi działalność w zakresie edukacji artystycznej osób ze spektrum autyzmu; przekonuje, że można i warto mówić o autyzmie nie tylko w kontekście niepełnosprawności, terapii i koniecznej pomocy, ale także jako potencjale twórczym, wynikającym ze specyficznej wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość.
Szczegółowy program oraz informacje o warsztatach dostępne są na stronie Fundacji Prodeste. Projekt powstaje przy współudziale Stowarzyszenia Opolskie Lamy. Dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
O autyzmie i wydarzeniu Mariusz Majeran rozmawiał z Urszulą Ratajczak i Aleksandrą Oszczędą z Fundacji Prodeste:
Program Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Filmowej OutFilm:
Sobota 22 października
Kino Meduza, ul. Oleska 45, Opole
9.00-10.00 Inauguracja Przeglądu Twórczości Filmowej OutFilm
Prelekcja prezes Fundacji Prodeste dr Joanny Ławickiej "Kultura na oucie"
10.00-17.00 Warsztaty filmowe pt. "Scena fabularna", prowadzone przez Tomasza Jurkiewicza
10.00-17.00 Warsztaty filmowe pt. "Dzień z życia" – film dokumentalny, prowadzone przez Pawła Jóźwiaka-Rodana
10.30-12.30 Projekcja filmu "
Grandin Temple" reż. Mick Jackson
12.30-13.30 przerwa kawowa
13.30-15.30 Konkursowe pokazy filmów osób ze spektrum autyzmu
16.00-17.30 "Sztuka dla dzieci" - warsztaty
19.00 Projekcja filmu "
Dziewczyna z szafy" reż. Bartosz Koszała
Po filmie spotkanie autorskie z Magdaleną Różańską, odtwórczynią głównej roli w filmie
Niedziela 23 października
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14A, Opole
9.00-17.00 Warsztaty filmowe pt. "Dzień z życia" – film dokumentalny, prowadzone przez Pawła Jóźwiaka - Rodana
9.00-17.00 Warsztaty "Coming out – scena fabularna w filmie" 17.00 Premierowy pokaz zrealizowanej sceny dla uczestników warsztatów i publiczności
13.00-14.00 Pokaz działalności kulturalnej Fundacji Prodeste
14.00-15.00 Wernisaż i spotkanie autorskie z Wojciechem Przybyszewskim
15.00-16.00 Wernisaż i spotkanie autorskie z Karoliną Plewińską
17.00 Premierowy pokaz zrealizowanej sceny dla uczestników warsztatów i publiczności
18.00 Uroczyste zakończenie Przeglądu Twórczości Filmowej OutFilm, gala laureatów przeglądu. Projekcja filmu "
Generał" reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman z muzyką na żywo Marcina Pukaluka