Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » #TuByli - wspólna akcja Radia Opole i Centralnego…
2022-07-31, 13:44 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

#TuByli - wspólna akcja Radia Opole i Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

[Źródło: facebook/Centralne Muzeum Jeńców Wojennych]
[Źródło: facebook/Centralne Muzeum Jeńców Wojennych]
Przez najbliższy miesiąc, począwszy od 1 sierpnia, na antenie Radia Opole prezentowanych będzie pięć sylwetek powstańców warszawskich – jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Każdej opowieści towarzyszyć będzie pytanie do słuchaczy. Autorzy prawidłowych odpowiedzi zdobędą wakacyjne upominki: voucher o wartości 50 zł na przejazd Melexem historycznymi ścieżkami Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach i nie tylko.
Irena Jurgielewiczowa, Wanda Traczyk-Stawska, Witold Pilecki, Zdzisław Maklakiewicz, Witold Kula. Postacie nietuzinkowe, z życiową pasją i odważnym duchem: znana pisarka, psycholożka o społecznym zacięciu, ziemianin, który okazał się mistrzem konspiracji, utalentowany aktor, profesor historii. Ich losy przecięły się w jednym miejscu – w Lamsdorf, czyli dzisiejszych Łambinowicach. To właśnie do tamtejszego Stalagu 344 Niemcy skierowali największą, prawie 6-tysięczną grupę powstańców warszawskich, zmuszonych do opuszczenia Warszawy.

Świeżo nabyty status jeńca stwarzał im dzięki ochronie prawnej szansę na przeżycie, ale wiązał się z koniecznością poradzenia sobie w nowej, bardzo trudnej sytuacji niewoli. Walka zyskała nowy wymiar, teraz musieli zmierzyć się z niepewnością i lękiem o losy własne i rodziny, upokorzeniem, głodem, fatalnymi warunkami bytowymi, wszechobecnym brudem i robactwem, a także ogromną ciasnotą i brakiem prywatności.

Odpowiedzi na zadane w trakcie audycji pytanie można przesyłać na adres iwona.tokarska@radio.opole.pl. Zapraszamy do słuchania porannych audycji „Kto rano wstaje z Radiem Opole” w dniach: 1, 8, 16, 22 i 29 sierpnia.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 13:01 Potrójny jubileusz księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola Dziewięćdziesiąte urodziny świętuje ksiądz arcybiskup Alfons Nossol. W tym roku emerytowany biskup diecezji opolskiej, który jesień życia spędza w Kamieniu… » więcej 2022-08-05, godz. 14:11 Pozycja lidera utrzymana! Polskie Radio Opole wg najnowszych badań KIM utrzymało pozycję lidera w Opolu. Udział w czasie słuchania naszej stacji wyniósł 17,4 procent. W regionie… » więcej 2022-07-31, godz. 13:44 #TuByli - wspólna akcja Radia Opole i Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Przez najbliższy miesiąc, począwszy od 1 sierpnia, na antenie Radia Opole prezentowanych będzie pięć sylwetek powstańców warszawskich – jeńców Stalagu… » więcej 2022-07-30, godz. 10:29 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944 Radio Opole włącza się w upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższy poniedziałek w ramach prowadzonych audycji poruszać będziemy… » więcej 2022-07-26, godz. 22:05 Weź udział w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie… Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z partnerami zaprasza do udziału w kolejnej edycji skierowanego do młodzieży konkursu promującego bezpieczne… » więcej 2022-07-15, godz. 17:53 Polskie Radio Kierowców z plenerowym studiem na Master Truck Show Polskie Radio Kierowców odwiedzi w ten weekend Polską Nową Wieś koło Opola, gdzie odbywać się będzie 18. Master Truck Show – największa w Polsce impreza… » więcej 2022-07-08, godz. 09:35 Problemy dzieci nie mają wakacji. Trwają prace Ministerstwa Edukacji i Nauki nad projektem „edukacji włączające… Choć kilka dni temu skończył się rok szkolny, nie każdy uczeń z lekką głową może pozwolić sobie na wakacje. Wielu z nich przez cały rok boryka z problemami… » więcej 2022-07-06, godz. 08:06 Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj magazynu reporterów To już 25 lat. Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie… » więcej 2022-06-28, godz. 18:38 Radio Opole w Iwoniczu Zdroju z Radiem Rzeszów w ramach "Radia Biwak" Polskie Radio Rzeszów rozpoczęło wakacyjną akcję w ramach której odwiedzane będą najciekawsze zakątki Podkarpacia. "Radio Biwak" będzie nadawało przez… » więcej 2022-06-27, godz. 15:11 Łączymy anteny! We wtorek Radio Opole rusza w trasę z Radiem Rzeszów w ramach "Radia Biwak" Wakacje się rozkręcają, nasza akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole trwa - we wtorek (28.06) będziemy w gminie Pokój, ale nie tylko! Otóż między godz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »