Radio Opole » Gospodarka
2017-04-05, 14:05 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Coraz więcej więźniów pracuje dzięki rządowemu programowi

© (fot. Stanisław Wodecki/AFRO)
© (fot. Stanisław Wodecki/AFRO)
kpt. Wojciech Nowosielski [fot. Justyna Krzyżanowska]
kpt. Wojciech Nowosielski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Każdy z nas płacił 3150 złotych miesięcznie na utrzymanie jednego więźnia - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceminister Patryk Jaki, pytany o realizowane już przez państwo sukcesywne zwiększenie poziomu zatrudniania osadzonych. Jak przypomniał nasz gość, dwa lata temu, kiedy przeszedł do resortu, w Polsce pracowało tylko około 30 procent osadzonych, najmniej w całej Europie. Teraz to się zmienia.
- To był paradoks, że my płaciliśmy więcej na więźniów niż na służbę zdrowia, osoby niepełnosprawne, starsze, schorowane. Płaciliśmy przez niewydolność systemu, która polegała na tym, że więźniowie gigantycznie zadłużeni, których trzeba izolować i wydawać na to pieniądze, ale również którym przez różne nakazy europejskie trzeba zapewnić dogodności, nie pracowali jeszcze. Czyli jakby nie dokładali nic do tego, tylko państwo sucho za nich płaciło. I cały dzień oglądali telewizję na przykład - tłumaczył Jaki.

Jak potwierdził w porannej rozmowie, dziś w Polsce jest zatrudnionych 31 tysięcy więźniów. - To najwięcej jak na razie w III RP, a to m. in. konsekwencja zatwierdzonego w zeszłym roku rządowego programu pracy dla więźniów - mówił wiceminister.

- I okazuje się, że to się udaje. Budujemy różne hale produkcyjne przy zakładach karnych, w których więźniowie pracują. Ale żeby była jasność, to nie są żadni państwowi przedsiębiorcy, tylko prywatni, którym się to opłaca. I do całego programu państwo nie dopłaca ani złotówki - powiedział Patryk Jaki.

Jak tłumaczył wiceminister w porannej rozmowie, po uzyskaniu gwarancji od konkretnego przedsiębiorcy, że utrzyma zatrudnienia przez co najmniej 5 lat na koszt państwa jest budowana hala produkcyjna, a następnie każdego miesiąca państwo zwraca 35 procent kosztów utrzymania jednego miejsca pracy. Dokładane przez państwo pieniądze pochodzą z pracy więźniów - im więcej osadzonych pracuje, tym większy jest dostępny budżet, a co za tym idzie, tym większa jest skuteczność całego programu.

Pozyskiwane z pracy więźniów pieniądze pomagają m. in. w regulowaniu alimentów wobec rodzin osadzonych. Jedna z takich hal produkcyjnych funkcjonuje w Prudniku, gdzie osadzeni produkują lampy ledowe.

- Praca w więzieniu ma bardzo duże walory wychowawcze - powiedział z kolei w "Poglądach i osądach" kapitan Wojciech Nowosielski, wychowawca i były funkcjonariusz Służby Więziennej z Opola.

- Jest to bardzo dobra rzecz dla skazanych, którzy się nie nudzą w swojej celi, wychodzą do pracy, jak mają możliwość to nawet na zewnątrz. Czasami jest to pierwszy krok do opuszczenia zakładu na późniejsze tzw. przepustki. Jest testowany w pracy, tam przeważnie bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, jest chwalony - mówił nasz ekspert.

Jak dodał, dzięki pracy jest większa dyscyplina w samych więzieniach, bo osadzony wie, że musi wstać, przygotować się i iść do pracy.

Niewątpliwą zaletą programu jest też nabywanie przez osadzonych pewnych kwalifikacji zawodowych, co sprzyja resocjalizacji i ułatwia powrót do pracy zarobkowej po odbyciu kary.
wiceminister Patryk Jaki
wiceminister Patryk Jaki
kpt. Wojciech Nowosielski

Gospodarka

2025-01-13, godz. 15:45 "Chcemy pomóc branży turystycznej". Wspólny apel o odwiedziny w rejonach po powodzi Opolszczyzna i Dolny Śląsk zapraszają turystów w regiony, które w ubiegłym roku nawiedziła powódź. Wspólnie zaapelowały o to wojewoda opolski Monika… » więcej 2025-01-12, godz. 16:00 Diabeł tkwi w szczegółach, czyli KPO wyzwaniem dla opolskich samorządów 55 mld złotych - tyle pieniędzy trafi do samorządów w całym kraju z Krajowego Planu Odbudowy. Opolscy samorządowcy mają jednak obawy m.in. o zapewnienie… » więcej 2025-01-12, godz. 12:00 Nowe zasady segregacji śmieci wyzwaniem dla samorządów i mieszkańców Od 1 stycznia zużyte tekstylia nie mogą trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. To m.in. ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze czy dywany… » więcej 2025-01-10, godz. 16:32 „Póki budżet stać na to”. Gminy Biała i Głogówek dokładają finansowo do opłat mieszkańców Podwyżki opłat lokalnych są powszechnie krytykowane przez mieszkańców, dlatego z takimi decyzjami wstrzymują się m.in. samorządowcy Głogówka i Białej… » więcej 2025-01-10, godz. 12:00 Dyrektor generalny USK: zamykamy rok na dobrym plusie Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu dzięki innowacjom obniża koszty utrzymania, zwiększając liczbę świadczeń dla pacjentów. Jest nowa instalacja ogrzewania… » więcej 2025-01-09, godz. 18:43 Biogazownię w Wierzbcu wybuduje nowy inwestor? Zdecyduje o tym KOWR Rozruch biogazowni w Wierzbcu koło Prudnik miał nastąpić w tym roku, jednak jej budowa nadal jest tylko w planach. Realizację instalacji za 100 mln zł zapowiadała… » więcej 2025-01-09, godz. 11:50 Poznaliśmy termin referendum ws. farm wiatrowych w gminie Głubczyce 9 lutego przeprowadzone zostanie referendum ws. budowy farmy wiatrowej w gminie Głubczyce. Aby wynik referendum był wiążący, musi w nim wziąć udział co… » więcej 2025-01-08, godz. 22:00 Namysłów: fotowoltaika i pompy ciepła pojawią się w miejskich jednostkach Gmina Namysłów stawia na ekologię i oszczędności energetyczne. W ramach budżetu na 2025 rok zaplanowano znaczną inwestycję w odnawialne źródła energii… » więcej 2025-01-08, godz. 14:00 "Na razie nie planujemy nic na dużą skalę". Dobrzeń Wielki czeka na dofinansowanie do budżetu Na razie bez większych inwestycji, ale za to z niewielkim deficytem - tak przedstawia się tegoroczny budżet Dobrzeń Wielkiego. Dochody gminy w 2025 roku wyniosą… » więcej 2025-01-08, godz. 13:18 Budżet Namysłowa na 2025 rok: 188 milionów złotych na rozwój i edukację 188 milionów złotych - taki będzie budżet gminy Namysłów w 2025 roku. 154 miliony złotych przeznaczono na wydatki bieżące, 34 miliony złotych stanowić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »