Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-26, 22:36 Autor: Jan Poniatyszyn

Róże Pogranicza rozdane. Doceniono działalność na pograniczu polsko-czeskim

Daniela Długosz-Penca i Ryszard Kasza laureaci „Róży Pogranicza” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Daniela Długosz-Penca i Ryszard Kasza laureaci „Róży Pogranicza” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Doroczna „Gala Róży Pogranicza” odbyła się w Prudniku. Wyróżniono osoby oraz firmy, które wnoszą istotny wkład w rozwój pogranicza polsko – czeskiego. Powiatową statuetkę „Róży Pogranicza” wręczono w kilku kategoriach. Laureatów wskazał kapituła tej nagrody. Herbem róży pieczętował się czeski możnowładca, który był założycielem Prudnika.
- Jestem dumny, że znalazłem się w tak szacownym towarzystwie – mówi Ryszard Kasza, dziennikarz telewizyjny, założyciela popularnego portalu internetowego „Prudnik – historia fotografią pisana”. – To co robiłem przez całe życie wykonywałem z przekonaniem. Z tych najważniejszych epizodów to chyba moja działalność społeczna m.in. w Solidarności. Byłem przewodniczącym tego związku zawodowego w największym prudnickim zakładzie, nieistniejącym już „Froteksie”.

- Tutaj czuję się dobrze – powiedziała emerytowana doktor polonistyki, poetka Daniela Długosz - Penca. Uznanie znalazła jej działalność kulturalna. – Tutaj spotkałam mądrych, dobrych, życzliwych ludzi. Bardzo mi pomagali rozwijać się naukowo i artystycznie.

Doceniono też sukcesy gospodarcze firm: Kriss Mebel oraz Transport Towarowy Waldemar Kurspiot. Za działalność społeczną „Różę Pogranicza” otrzymała Marzanna Zawadzka - Ciępka, Wojewódzki Koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”. Za wspieranie współpracy na pograniczu polsko-czeskim uhonorowany został Jaroslav Balcarek z Krnova.
Ryszard Kasza
Daniela Długosz-Penca

Kultura i rozrywka

2025-01-16, godz. 12:00 O Tragedii Górnośląskiej w Łambinowicach Opolski Kurator Oświaty, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i Instytut Śląski w Opolu wspólnie organizują konferencję edukacyjną poświęconą Tragedii… » więcej 2025-01-16, godz. 09:00 Muzeum Śląska Opolskiego świętuje jubileusz 125-lecia istnienia Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wystawę z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 125-lecia istnienia. Na ekspozycji zatytułowanej 'Nie zapomnij odwiedzić… » więcej 2025-01-15, godz. 21:51 Prudnickie spotkanie lokalnych twórców. "Życie kulturalne bardzo dobrze funkcjonuje" Kilkudziesięciu lokalnych twórców, animatorów zajęć artystycznych, literatów i muzyków wzięło udział w tradycyjnym „Spotkaniu opłatkowym ludzi kultury”… » więcej 2025-01-15, godz. 16:16 "Świąteczne Melodie" w wykonaniu przedszkolaków z "Nowej Bajki" w Opolu 'Świąteczne melodie - konkurs wokalny dla małych gwiazd' to wydarzenie, w którym dzieci mogły spróbować swoich sił na scenie Narodowego Centrum Polskiej… » więcej 2025-01-15, godz. 08:30 Tułowicka porcelana na wystawie w bibliotece w Opolu Zbiory z Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach można oglądać na specjalnej wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Przeszklone… » więcej 2025-01-14, godz. 22:00 Prorok Ezechiel był bohaterem Salonu Opolskiej Nauki 29. Salon Opolskiej Nauki zgromadził pełną salę słuchaczy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu. Gościem salonu był ojciec prof. dr hab. Andrzej Sebastian… » więcej 2025-01-14, godz. 17:00 Uczniowie i absolwenci ZSP nr 2 w Opolu zagrają dla opolskiej Betanii Charytatywny koncert noworoczny dla podopiecznych hospicjum Betania przygotowują uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Opolu. Wydarzenie… » więcej 2025-01-14, godz. 11:00 Historyk prof. Wiesław Władyka spotka się z czytelnikami WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (14.01) na spotkanie z prof. dr hab. Wiesławem Władyką. To historyk, publicysta i komentator. Związany… » więcej 2025-01-13, godz. 21:15 Po zamku została tylko wieża, ale można zobaczyć, jak wyglądał Krzysztof Stecki z Instytutu Śląskiego w Opolu 'odbudował' zamek w Opolu. A wszystko za sprawą prezentacji multimedialnej 'Piksel po pikselu, czyli jak odbudowaliśmy… » więcej 2025-01-13, godz. 20:00 O "Kresowej Atlantydzie" prof. Stanisław Nicieja opowie w Kędzierzynie-Koźlu XXI tom 'Kresowej Atlantydy' będzie 'bohaterem' spotkania autorskiego z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją w Kędzierzynie-Koźlu. Profesor w tej książce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »