Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2020-11-27, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" zespół The Who i płyta "Live at Leeds"

[Fot. Anders Printz / Flickr.com]
[Fot. Anders Printz / Flickr.com]
Wiele razy słyszeli Państwo w audycji studyjne dokonania zespołu i to, że na koncertach był on zupełnie inny niż w studiu (dowodem chociażby blisko piętnastominutowa wersja prostej, studyjnej piosenki "My generation"). Najwyższy czas przekonać się o tym, a ten pierwszy koncertowy album z roku 1970 jest wręcz wzorcowy i należy do kanonu najwybitniejszych dzieł tego rodzaju w historii.
2020-11-26, 23:59

"Białe kruki z czarnych winyli" Niech zawsze będzie słońce - różni wykonawcy

[fot. Marek Bohdan]
[fot. Marek Bohdan]
Wydana w 1967 roku płyta z wielkim, tytułowym przebojem, zawiera kompozycje zazwyczaj radzieckich kompozytorów, ale z polskimi tekstami i na szczęście całości nie przyświeca duch socrealizmu, ale mamy do czynienia z pięknymi piosenkami, z poetyckimi słowami, w czym bez wątpienia duża zasługa wybitnych polskich artystów, jak Jerzy Połomski, Rena Rolska, czy Sława Przybylska.
2020-11-20, 11:53

"Białe kruki z czarnych winyli" Kraftwerk i płyta "Kraftwerk"

Kraftwerk i płyta "Kraftwerk" [fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kraftwerk_1970_album_style]
Kraftwerk i płyta "Kraftwerk" [fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kraftwerk_1970_album_style]
Debiutancka płyta zespołu z 1970 roku, to z perspektywy lat, album nieco inny (sporo tu jeszcze "żywych" instrumentów, jak gitara, czy flet), jeszcze nie kanoniczny i nie tak ceniony jak te, od "Autobahn" poczynając. Jednak należy pamiętać, że dla powstania i rozwoju krautrocka, ambitnego, nieszablonowego i awangardowego podejścia do muzyki, jest to bez wątpienia album przełomowy.
2020-11-20, 11:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Kombi i płyta "Nowy rozdział"

Okładka płyty zespołu Kombi pt. "Nowy rozdział" [fot. archiwum zespołu]
Okładka płyty zespołu Kombi pt. "Nowy rozdział" [fot. archiwum zespołu]
Zgodnie z tytułem płyty, zespół otworzył nią zupełnie nowy stylistycznie etap kariery i zwrócił się w stronę bardziej elektronicznych brzmień, porzucają prawie całkowicie elementy bluesowo funkowe i klasycznie rockowe, jednak ciągle gitara Grzegorza skawińskiego pełni tu istotną rolę. Pojawienie się w zespole nowego perkusisty, znanego z SBB, Jerzego Piotrowskiego, dobrze wpłynęło na twórczy zapał pozostałych muzyków, każdy dał coś od siebie, a większość kompozycji to przeboje grane do dzisiaj.
2020-11-18, 11:51

"Białe kruki z czarnych winyli" Rush i płyta "The way it is"

Okładka płyty "The way it is" zespołu Rush
Okładka płyty "The way it is" zespołu Rush
Nazwa grupy może być myląca, bo od razu przywołuje słynne kanadyjskie trio - zwłaszcza, ze w 1975 roku, kiedy się ukazała, było już ono znane i miało płyty na koncie. Jednak amerykanie to zupełnie inna historia i muzyka, bliska southern rocka, ale nie stroniąca od bardziej ambitnych, rozbudowanych utworów. Nie mniej, nie udało im się nagrać więcej materiału i pozostaje dzisiaj rzeczywistym białym krukiem dla winylowych zbieraczy.
2020-11-23, 11:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Bajm i płyta "Chroń mnie"

Okładka płyty "Chroń mnie" zespołu Bajm
Okładka płyty "Chroń mnie" zespołu Bajm
Trzecia płyta, po dosyć znacznych zmianach personalnych, nie przyniosła jeszcze dużych zmian stylistycznych, ale dostarczyła bez wątpienia kilku wielkich przebojów (głównie autorstwa duetu Kozidraków, ale jest o jeden wielki hit autorstwa Pietrasa, czyli "Diament i sól") i nie traci grupa także rockowego ognia.
2020-11-18, 10:50

"Białe kruki z czarnych winyli" Respekt i płyta "Respekt"

[fot. https://pixabay.com/pl/]
[fot. https://pixabay.com/pl/]
Jedyna płyta, tzw. "czwórka", jaką pozostawiła po sobie ta grupa, a była ona bez wątpienia jedną z ciekawszych jakie pojawiły się na przełomie lat 69/70. Z wielkimi ambicjami tworzenia muzyki zakorzenionej w jazzie, czerpiącej z soulu i bluesa ze wspaniałą Krystyną Prońko, która jest tu także kompozytorką części repertuaru.
2020-11-13, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Jean Michel Jarre i płyta "Huston/Lyon"

Okładka płyty Jean Michela Jarre "Jarre in Concert Huston" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty Jean Michela Jarre "Jarre in Concert Huston" [fot. Paula Hołubowicz]
Druga oficjalna płyta koncertowa francuskiego mistrza elektroniki, to wielkie wyzwanie, po tak wielu wyśmienitych płytach studyjnych i wielkich sukcesach, bo trudno tu było ułożyć repertuar tak, by zadowolić tych, którzy oczekiwali znanych przebojów (a bez wątpienia Jarre takie ma, pomimo iż muzyka elektroniczna i jej rozbudowane, wielowątkowe formy nie zawsze temu sprzyjają) a zarazem zaprezentować nowe kompozycje i ułożyć w dramaturgicznie wciągającą całość - a jednak się udało.
2020-11-12, 23:56

"Białe kruki z czarnych winyli" Alex Band i płyta "Straight On"

Okładka płyty - Alex Band "Straight on" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Alex Band "Straight on" [fot. Paula Hołubowicz]
Trzecia w dyskografii i zdaniem wielu, najdoskonalsza pod względem technicznym, a być może i repertuarowym, płyta Alex Bandu, do czego przyczynia się także udział kompozytorski wielu występujących w niej muzyków, co daje poza znaną, sporą dozą funku także nowe elementy etnicznej muzyki afrykańskiej, a bardzo oryginalnie został także zaaranżowany słynny "Spain" Chicka Corei.
2020-11-12, 10:58

"Białe kruki z czarnych winyli" Freddie Mercury i płyta "Mr. Bad Guy"

Freddie Mercury - Mr. Bad Guy [fot. Marcin Boczek]
Freddie Mercury - Mr. Bad Guy [fot. Marcin Boczek]
Próba kariery solowej wzbudziła w momencie ukazania się wiele emocji. Zarzucano płycie i Mercuremu, będącemu autorem całości materiału, zbyt popowe brzmienie i oceniano ją przez pryzmat grupy Queen (która później włączyła kilka piosenek do swojego repertuaru). Jest to jednak osąd mocno niesprawiedliwy, bo chociaż Freddie Mercury postanowił wyruszyć tu w nowe muzyczne rejony, chociażby reggae, to jest tu sporo rockowych utworów i przejmujących pieśni, bo też i swoim głosem potrafił z najprostszej melodii uczynić arcydzieło.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »