Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli

Posłuchaj audycji

2019-08-21, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Spotkania Zamkowe i płyta "Śpiewajmy poezję"

Okładka płyty Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dzisiejsza płyta i spotkanie będzie wyjątkowa, ponieważ gościć będę jednego z wykonawców piosenek na płycie zawartych, opolanina, reżysera, teatrologa i pisarza Krzysztofa Żylińskiego, który opowie o Spotkaniach Zamkowych, okolicznościach, artystach, powstawaniu nagrań, a jest wśród nich wielu wybitnych artystów, jak, obecny Czerwony Tulipan (wówczas Grupa Niebo), czy Elżbieta Adamiak.więcej »
2019-08-20, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" Mike Oldfield i płyta Tubular Bells

Okładka płyty Mike
Okładka płyty Mike'a Oldfielda "Tubular Bells" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Chociaż pierwsza w oficjalnej solowej dyskografii Oldfielda, miała już wcześniejszą wersję, tyle, że składającą się z części pierwszej i dobrze, że Artysta nie spieszył się z wydaniem, tylko dopracował suitę i wydał jako całą płytę, bo chociaż można z niej wykroić przebojowe fragmenty (jak ten najsłynniejszy, wykorzystany w filmie "Egzorcysta", co bez wątpienia przyczyniło się do popularności całości) to po ponad czterdziestu minutach ciągle chce się więcej. Ukazał też na niej Oldfield swój wyjątkowy talent jako multiinstrumentalista, na większości instrumentów grając sam, oraz kompozytor i chociaż później nagrywał także proste piosenki do Tubular Bell wracał wielokrotnie.więcej »
2019-08-18, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Iza Trojanowska i płyta "Układy"

Okładka płyty Izabela Trojanowska- „Układy” [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Izabela Trojanowska- „Układy” [fot. Łukasz Fura]
Zupełnie inna to płyta niż debiut z Budką Suflera, chociaż głownie w warstwie muzycznej i nie bez znaczenia jest udział lidera Lady Pank - Jana Borysewicza, który dostarczył i repertuaru i wpłynął swoim charakterystycznym i od razu rozpoznawalnym brzmieniem na kształt nagrań. To, co jednak należy przyznać, to fakt iż Izabela Trojanowska dzięki swojemu głosowi, ekspresji i świetnie dopasowanym tekstom, zachowała oryginalność i wizerunek silnej, wyzwolonej kobiety wampa.więcej »
2019-08-17, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" Bad Company i płyta "Straight Shooter"

Okładka płyty Bad Company – „Straight Shooter” [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Bad Company – „Straight Shooter” [fot. Łukasz Fura]
Druga płyta zespołu z 1975 roku, który jeszcze wyraźniej oderwał się od wpływów legendarnej grupy Free, kierując się w stronę bardziej przystępnego, amerykańskiego rocka, jednak nie tylko tego południowego, ale i "czarnego" z elementami soulu. Część konserwatywnych fanów to oburzyło, a jednak zespół zdobył wielu nowych słuchaczy i umieścił wiele przebojów na listach, przy czym, co słychać także po latach, nie ma tu mowy o łatwym pójściu na komercję, ale stylowym poszerzeniu środków i większej barwności, a że Paul Rodgers to jeden z najlepszych głosów w historii, potrafi on nawet łagodną balladę zaśpiewać z prawdziwym ogniem.więcej »
2019-08-14, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Dusan Intershow i płyta „Intershow Przeboje San Remo”

Okładka płyty Dusan Intershow – „Intershow Przeboje San Remo” [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Dusan Intershow – „Intershow Przeboje San Remo” [fot. Łukasz Fura]
Specyficzna to płyta, wydana u nas w Polsce dosyć późno, bo w 1989 roku. Zawiera największe przeboje włoskiej estrady, z repertuaru takich gwiazd jak Drupi, Toto Cotugno, czy Al Bano w wykonaniu Dusana z towarzyszeniem polskiej orkiestry. Jednak w czasach PRL-u tego typu zabiegi nie dziwiły, wydawano już bowiem sporo płyt licencyjnych i oryginalnych gwiazd. A jednak artysta wychodzi z tej próby obronną ręką. Dobry warsztat i głos sprawiają, że słucha się tych piosenek z przyjemnością, a że włoskie melodie były u nas zawsze popularne, o czym świadczy obecność ich gwiazd, także dzisiaj na różnych festiwalach w Polsce, tym bardziej słucha się tego z wielkim sentymentem i łezką w oku.więcej »
2019-08-13, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" Barbara Muszyńska i płyta "Muszyńska"

Okładka płyty Barbara Muszyńska [fot. Łukasz Fura]
Okładka płyty Barbara Muszyńska [fot. Łukasz Fura]
Prawdziwy rarytas, jeżeli chodzi o poziom artystyczny i obecność w przestrzeni publicznej i medialnej, bo dzisiaj już niewielu melomanów pamięta Barbarę Muszyńską, a swego czasu, była wymieniana jednym tchem, jako najwybitniejsza i obdarzona równie wyjątkowym, głębokim i niskim głosem piosenkarka obok Ewy Demarczyk. Przy czym większa jest u niej rozpiętość repertuarowa, gdzie poza artystycznymi, poetyckimi utworami sięga z powodzeniem po utwory bardziej rozrywkowe. A że płyta ta, z 1973 r., zawiera materiał przekrojowy, przeto usłyszymy całe spektrum możliwości Artystki.więcej »
2019-08-11, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" Genesis i płyta "The Lamb Lies Down on Broadway"

Genesis – „The Lamb Lies Down On Broadway” [fot. Łukasz Fura]
Genesis – „The Lamb Lies Down On Broadway” [fot. Łukasz Fura]
Po ogromnym sukcesie poprzedniej płyty, zespół stanął przed nie lada wyzwaniem, zdyskontowania, lub przynajmniej wyrównania osiągnięcia. Prace ciągnęły się długo, w nie najlepszej atmosferze, bo Peter Gabriel pisał osobno, a reszta zespołu osobno tworzyła muzykę. Jednak powstało dzieło wyjątkowe, chociaż docenione w pełni po latach (tuż po ukazaniu się, recenzje nie były entuzjastyczne) i chociaż opisana historia, często enigmatycznym językiem, pełnym metafor, na wzór strumienia świadomości, sprawia trudności interpretacyjne, całość wciąga niezwykłym połączeniem tego, co dla muzyki zespołu typowe. Wieloma nowymi elementami, surowością przeplataną z magiczną tkliwością, awangardowymi elementami z prostymi, pięknymi piosenkami. Kiedy jednak zważymy, że mamy tu ilustrację konkretnej historii, w kategorii koncept albumów jawi się ta płyta jako prawdziwe arcydzieło.więcej »
2019-08-09, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Aerosmith, "Night In The Rust"

Okładka płyty Aerosmith, "Night In The Rust" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Aerosmith, "Night In The Rust" [fot. Justyna Krzyżanowska]
W 1978 roku grupa Aerosmith chyliła się ku upadkowi. Kłótnie, nadużywanie szkodliwych substancji i odejście w trakcie nagrywania współlidera i wyśmienitego gitarzysty Joe Perryego nie wróżyło dobrze, a jednak powstała płyta wyjątkowo udana, z mocnymi dęciakami, ciężkimi bluesowymi riffami, będąca zarazem powrotem do korzeni, jak i otwarciem na nowe, które w połowie lat 80-tych przyniesie grupie ponowny, wielki sukces.więcej »
2019-08-08, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" - Edda Muvek "Edda Muvek"

Okładka płyty Edda Muvek "Edda Muvek" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Edda Muvek "Edda Muvek" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Debiutancki album z 1980 roku, z kilku względów wyjątkowej grupy węgierskiej sceny rockowej. Po pierwsze powstałej i działającej w Miszkolcu, a nie w Budapeszcie, co znacznie utrudniało przebicie się do czołówki, a po drugie, właśnie ze względu na pochodzenie grupy, która zapisała się rekordową sprzedażą swojego debiutu i jest jedną z najbardziej lubianych i kultowych u naszych bratanków. Bez wątpienia za sprawą świetnych melodii i solidnego, mocnego brzmienia.więcej »
2019-08-07, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Stories, "About Us"

Okładka płyty zespołu Stories, "About Us" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty zespołu Stories, "About Us" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mniej znana u nas grupa rockowa, która dzięki wyjątkowemu wokaliście oraz sprawnemu poruszaniu się między gatunkami, powinna zainteresować i fanów glam rocka (blisko tu momentami do wczesnego Queen, Sweet, a nawet bardziej awangardowemu podejściu Roxy Music), i popu, i pięknych beatlesowskich melodii z odrobiną soulu. Prezentowana, druga płyta z 1973 roku, jest pierwszą wersją, bez późniejszego hitu "Brother Louie", który był dołączany do kolejnych edycji, ale jak uznał lider grupy, nie reprezentował on tego, czym zespół w istocie był.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »