Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Będzie cud - historia jachtu, który miał być…
2017-09-16, 14:15 Autor: Ryszard Sobieszczański

Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki.

s/y Miracle [fot. arch. B. Lubonia]
s/y Miracle [fot. arch. B. Lubonia]
Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety ciągle czegoś brakowało by sfinalizować sprawę zakupu lub budowy jachtu.
Temat stał się realny dopiero w 1984 roku, kiedy ChOW kupił niedokończony kadłub jachtu typu J-80, który stał na warsztatach szkolnych w Technikum Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.
Harcerze wspólnie z uczniami dokończyli budowę kadłuba, który jesienią 1985 roku został przetransportowany do harcerskiego ośrodka w Turawie.
Jacht miał się nazywać s/y Turawa
Bogusław Luboń cz 1
Bogusław Luboń cz 2
Harcerze budowali jacht do 1989 roku. Brakowało funduszy, mimo tego prace posuwały się do przodu, choć wolno. Z końcem roku 1989 odszedł komendant ChOW, Bogusław Zieliński i sprawa się skomplikowała. Mimo tego, wszyscy zainteresowani mieli nadzieję że wymarzony projekt uda się sfinalizować. Niestety, mimo prób harcerzom nie dane było zwodować jacht.

s/y Turawa stał i niszczał do 2000 roku. Wtedy kadłub kupił były instruktor ChOW Bogusław Luboń. Podjął się wyzwania bo nie mógł patrzeć jak jacht niszczeje. Nie wiele osób wierzyło, że to się uda. Uważano, że stanie się cud jak jacht spłynie na wodę.

Bogusław Luboń zawziął się i w 2005 roku jacht został zwodowany w Szczecinie. Nadano mu nazwę s/y Miracle czyli cud.

Przez pierwsze dwa lata jacht pływał po Bałtyku. Potem Luboń wypuszczał się coraz dalej. „Miracle” odwiedził szkiery szwedzkie, Alandy, Finlandię. Pływał do fiordów norweskich, odwiedził Islandię, pływał dookoła Anglii, a nawet zawitał na Azory.

W pierwszych latach załogę tworzyli opolscy harcerze i żeglarze, potem nie bardzo było komu pływać i Luboń zbierał załogi poprzez internet. Z każdym rokiem było gorzej.
Po dziesięciu latach z bólem serca jacht sprzedał.

1 czerwca 2016 roku, 50 mil na południowy zachód od brzegów Szetlandów, na pokładzie Miracle wybuchł pożar. Załoga nowego właściciela wezwała Coast Guard, a potem zeszła do tratwy. Jacht został opuszczony, a pożar był tak silny że stopił aluminiowy grotmaszt. Najprawdopodobniej, służby morskie zatopiły jacht, który stał się zagrożeniem dla żeglugi morskiej.

Tak zakończyła się historia jachtu -marzenia opolskich harcerzy żeglarzy.

Zobacz także

2017-05-06, godz. 14:20 O początkach żeglarstwa na Jeziorze Turawskim, opowiada Karol Sumisławski Jezioro Turawskie, a właściwie Hitler See, zbudowane zostało przez Niemców w latach 1933-1939. Z założenia miało być zbiornikiem retencyjnym, regulującym… » więcej 2017-04-29, godz. 14:20 "Z rybakami w świat" - Jerzy Porębski o swojej najnowszej książce Chyba nie ma polskiego żeglarza, który by nie znał choć jednej piosenki Jurka Porębskiego. Legendarny dziś już bard piosenki żeglarskiej, współtwórca… » więcej 2017-04-22, godz. 14:20 Samotnie przez Północny Atlantyk. Jak chce tego dokonać kpt. Andrzej Kopytko? Żeglarstwo ma wiele twarzy i z każdym nowym portem dostrzegamy kolejny cel, który chcielibyśmy osiągnąć. Najczęściej wszystko zaczyna się na małym lokalnym… » więcej 2017-04-15, godz. 14:20 O kapitanach Małosolnych, Pełnotłustych i Mandarynach opowiadają: kpt. Jerzy Stogniew i kpt. Zygmunt Biernacik Przez kilkadziesiąt lat powojennej Polski, zmieniał się system zdobywania stopni żeglarskich. Ukoronowaniem tej drabinki było uzyskanie przez polskiego żeglarza… » więcej 2017-04-08, godz. 14:20 O powstaniu Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Opolu opowiada jego twórca - Zbyszek Dominiak W latach 60 ubiegłego wieku na terenie Opola funkcjonowały dwie uczelnie: Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz Wyższa Szkoła Inżynierska. Mimo że wśród studentów… » więcej 2017-04-01, godz. 14:15 O Biesie, Darze Opola i Opolskim Związku Żeglarskim opowiada Tadeusz Strzała Początki opolskiego żeglarstwa datuje się na jesień 1945 roku, ale rozkwit tej dyscypliny nastąpił w latach 60 ubiegłego wieku. W 1969 roku prezesem Opolskiego… » więcej 2017-03-25, godz. 14:15 101 opowieści rumowych Marka Szurawskiego Każda dziedzina życia ma coś swojego, nietypowego i charakterystycznego. Dla ludzi morza rum stał się nieodzownym partnerem w ich morskim życiu. Związane… » więcej 2017-03-18, godz. 14:20 Trwają XXIX "SZANTKI" w Kędzierzynie Koźlu [ZDJĘCIA] W miniony piątek 17.03. odbył się pierwszy koncert tegorocznych "Szantek" w Kędzierzynie Koźlu. Część pierwsza poświęcona była Jurkowi Porębskiemu… » więcej 2017-03-11, godz. 14:15 "Szantki" w Kędzierzynie-Koźlu już po raz XXIX Kędzierzyn-Koźle od lat był silnym ośrodkiem żeglarskim w naszym województwie. Funkcjonowały tam aż cztery kluby żeglarskie. Dzięki pomysłowi członków… » więcej 2017-03-04, godz. 14:20 28 dni żeglugi przez Atlantyk [ZDJĘCIA] W sierpniu 2016 roku opolski żeglarz Krzysztof Matuszewski wypłynął z Wysp Greckich w rejs na Karaiby swoim jachtem s/y Anna Łucja. Podróż z przerwami trwała… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »