Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA…
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2021-01-18, godz. 21:00 Co poniedziałek rekomendacje nowości – płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie, która jest osobliwą składanką "karnawałowych" rytmów… » więcej 2021-01-11, godz. 21:01 Łukasz Kropiowski o projekcie "Co robić czekając?" w GSW w Opolu, Jerzy Kosałka o wystawianych pracach i aktualnej… Z Łukaszem Kropiowskim z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozmawiamy o projekcie "Co robić czekając?", który trwa w Aneksie GSW. Aktualnie zobaczyć możemy… » więcej 2021-01-11, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, film, książka Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jane Birkin, „Oh! Pardon tu dormais…”, książce Arta Davidsona… » więcej 2021-01-07, godz. 14:32 Dominikana otwarta dla turystów. Rozmowa z Klaudią Kimmel Połączyliśmy się z Klaudią Kimmel na Dominikanie. To jeden z niewielu krajów na świecie otwartych obecnie na ruch turystyczny, gdzie niewymagane są testy… » więcej 2021-01-04, godz. 21:00 Andrzej Sznejweis i Agnieszka Kania wspominają zmarłego opolskiego artystę Zygmunta Moryto Zygmunta Moryto, opolski malarz, grafik i rysownik zmarł 1 stycznia. Miał 66 lat. O artyście i jego twórczości mówią Andrzej Sznejweis, malarz, grafik… » więcej 2020-12-30, godz. 21:19 Z Patrycją Mackiel-Singh i Devki Mehta rozmawiamy o kulturze indyjskiej, o nowej indyjskiej klubokawiarni w Opolu i życiu… Z Devki Mehta i Patrycją Mackiel-Singh rozmawiamy o nowym miejscu w Opolu- o nowej indyjskiej klubokawiarni- Samsara- o planach, inspiracjach. A także o podróżowaniu… » więcej 2020-12-30, godz. 12:44 "Grubas" i 12 winogron. Agnieszka Sobolewska o świętach w Madrycie Co to znaczy mieć "życie jak w Madrycie"? To z pewnością wie Agnieszka Sobolewska- licencjonowana przewodniczka, absolwentka historii sztuki i historii, która… » więcej 2020-12-29, godz. 11:56 Malta - między Europą i Afryką. Rozmowa z Kamilem Augustynem W audycji "Rewiry kultury" odwiedziliśmy wyspiarskie państwo-miasto, czyli Maltę. Najstarsze ślady cywilizacji w tym miejscu świata szacowane są na 7 tys… » więcej 2020-12-29, godz. 11:04 Z Piotrem Milewskim o wznowieniu książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", a także o nagradzanej… Rozmawiamy z Piotrem Milewskim, który wychował się w Opolu i jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… » więcej 2020-12-29, godz. 06:56 Najważniejsze płyty, książki i filmy 2020 roku- podsumowanie rocznych rekomendacji nowości Co poniedziałek o godz. 19.05 w Rewirach kultury w roku 2020 z Mateuszem Torzeckim rekomendowaliśmy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Tym razem podsumowaliśmy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »