Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA…
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2021-03-08, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych Co tydzień omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie Kings Of Leon pt. „When You See Yourself”, książce „Sny… » więcej 2021-02-26, godz. 17:31 Prawa kobiet na Bliskim Wschodzie. Rozmowa z Karolem Wilczyńskim Niedawno świat obiegła informacja o dubajskiej księżniczce Latife. Na nagraniach ujawnionych przez jej przyjaciół, 35-letnia kobieta mówi, że jest więziona… » więcej 2021-02-19, godz. 16:25 Unikatowe połączenie teatrologii i filmoznawstwa czyli Wiedza o Teatrze i Filmie wkrótce na Uniwersytecie Opolskim Łączenie teatru i filmu może się niektórym wydawać dziwnym pomysłem, może nawet pomysłem nie do przyjęcia. Ale gdyby tak spojrzeć na temat od strony… » więcej 2021-02-19, godz. 12:02 Poznajemy warunki funkcjonowania amatorskich zespołów w pandemii na przykładzie trzech opolskich orkiestr dętych prowadzonych… O tym, że kultura funkcjonuje na wstrzymanym oddechu niemal od roku, nikomu mówić nie trzeba. Problemy artystów - zawodowców to jedno. Oczywiście od czasu… » więcej 2021-02-15, godz. 21:00 Tomasz Kaczor, laureat nagrody World Press Photo, o nagrodzonym zdjęciu "Przebudzenie" Rozmawiamy z Tomaszem Kaczorem, fotografem, który jest jednym z laureatów prestiżowej nagrody fotograficznej World Press Photo. Artystę wyróżniono w kategorii… » więcej 2021-02-12, godz. 13:15 Kinga Markowska opowiada o najbliższych planach Muzeum Regionalnego w Głogówku Przyzwyczailiśmy się odrobinę do myślenia, że pandemia spowodowała wyłącznie zamknięcie wszelkich instytucji i globalny przestój. Tymczasem ten trudny… » więcej 2021-02-09, godz. 10:16 Waldemar Jocher o nowym tomie poetyckim „PIEŚNI (do_)_ WIDZENIA” Rozmawiamy z Waldemarem Jocherem, uznanym i wielokrotnie nagradzanym poetą z Prudnika, o jego najnowszym, czwartym już tomie poetyckim „PIEŚNI (do_)_ WIDZENIA”… » więcej 2021-02-08, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, książka, film! Jak co poniedziałek z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutowaliśmy o płycie The Staves pt. „Good Woman”… » więcej 2021-01-25, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o kolejnym wznowieniu płyty- Lenny Valentino, „Uwaga! Jedzie tramwaj”… » więcej 2021-01-18, godz. 21:01 Eliza Kubarska o filmie "Ściana cieni", wyprawach w Himalaje, o K2 i życiu szerpów Rozmawiamy z Elizą Kubarską, wspinaczką, reżyserką o jej ostatnim filmie nagradzanym na całym świecie "Ściana cieni". Pokazuje on historię alpinistów… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »