Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 24 lipca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Maryla Rodowicz - "Święty Spokój"
  • Wydany w 1982 roku album należy jeszcze do klasycznego okresu twórczości Artystki, która dopiero po nim zaczęła chętniej sięgać po nowe brzmienia, a tutaj, wspierana przez Gang Marcela, dosyć podobny stylistycznie, gra lekko akustycznie, z odcieniem country, ale o dziwo sporo tu tekstów marynistycznych, a ze względu na czas wydania, nawet buntowniczych, jak tytułowy, którym zainteresowała się cenzura.

Gillan - "Future Shock"
  • Po opuszczeniu grupy Deep Purple, będącej u szczytu popularności w połowie lat 70-tych, Ian Gillan zaskoczył wszystkich zwrotem ku muzyce fusion ze swoją formacją Ian Gillan Band, z którą nagrał trzy płyty. Nie czuł się jednak najwidoczniej odbiorem nowej grupy zadowolony, bo wrócił do bardziej rockowego, a nawet metalowego momentami brzmienia z nową grupą. Nie ma jednak mowy o łatwym schlebianiu dawnym sentymentom i odgrzewaniu "kotleta", co zapowiada już tytuł i po latach grupa Gillan nie tylko wytrzymałą próbę czasu, ale i pokazał nowe możliwości i ścieżki dla ciężkiego rocka.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

- "Ja zdejmuję galoty, zamykam oczy..." - a co dalej się dzieje, przypomnimy sobie w znakomitym reportażu Witolda Nowickiego "Mrówka ćmawa - to jest to". Audycja powstała w roku 1978, a do dziś i bawi, i uczy, i w pamięci słuchaczy na dłużej pozostaje. Warto posłuchać niezwykle barwnego opisu życia mrówek, bo Tadeusz Podkówka, myrmekolog i leśnik, któremu tę relację zawdzięczamy, był wybitnym ekspertem i pięknie snuł analogie do życia ludzi. Można słuchać i słuchać, i te pracowite stworzenia jeszcze większym szacunkiem obdarzyć. Niezwykła wiedza, uśmiechem okraszona, zawsze może nam się przydać, choć prostego naśladownictwa w walce z reumatyzmem nie polecamy, lepiej jednak skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dwadzieścia osiem lat temu Danuta Starzec pojechała do Niemodlina, by spotkać się z lekarzem, Tadeuszem Kukizem. Bo był człowiekiem zakochanym w książkach, bo miał ogromną wiedzę i zbiory, związane z dokumentacją cudownych obrazów Matki Boskiej, które w czasie wojny różnymi drogami dotarły z Kresów do Polski, także na Śląsk Opolski. Autorka nadała reportażowi tytuł: "Powrót do źródeł" i warto się przekonać, warto posłuchać, jak są niezwykłe te źródła, jakie bogactwo zawierają. To wyprawa w czasie, która i do współczesności pięknie nawiązuje, bo wartości uniwersalnych dotyka. A życie, jak usłyszymy, trzeba postrzegać w całym jego blasku i w całej jego nędzy.


Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***