Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 12 czerwca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Trubadurzy - "Krajobrazy"

Debiutancki album jednej z najdłużej działających grup polskiego big bitu, rhytm and bluesa, a jak usłyszymy na tej płycie także rocka. Chociaż najbardziej trafną charakterystyką zespołu było akcentowanie jej czerpania i adaptowania do muzyki popularnej elementów rodzimego folku i to z takich przebojów głownie słynęła (tutaj usłyszymy bodajże największy z nich: "Znamy się tylko z widzenia"). Czym innym jednak przeboje, a czym innym cała płyta, gdzie ujawniają się o wiele większe ambicje muzyków i łatwiej umieścić na niej mniej oczywiste piosenki, a tu mamy takich kilka, m.in. tytułowe "Krajobrazy" czy "Słoneczniki - kwiaty"

Kombi - "Kombi"

Jako, że prezentowałem już Państwu drugi w dyskografii album grupy, mniej będzie tym razem o jej historii, a więcej o poszczególnych utworach i wczesnej stylistyce zespołu. Nazwa grupy, wywiedziona od kombinacji różnych stylów jest najdobitniej słyszalna, bo mamy tu i ambitną elektronikę w postaci instrumentalnych utworów jak "Kombirock" i "Wspomnienia z pleneru" Łosowskiego, oraz równie ciekawy "Oczekiwanie na odlot" Skawińskiego. Jest też sporo, bardzo oryginalnie i nowocześnie podanego funku i rocka, a wisienką na torcie jest utwór finałowy "Przytul mnie", absolutny majstersztyk.


Zaprasza od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Urok radiowych reportaży polega też i na tym, że słuchane po latach od premiery, zyskują dodatkowy wymiar, że "mówią" jeszcze więcej niż przed laty. W tygodniu festiwalowym przywołujemy prace poświęcone muzyce i ludziom muzyki. A zatem...

"Panie Pawle, proszę o autograf", reportaż Teresy Zielińskiej, powstał w roku 2003. I już całkiem słusznie Państwo się domyślają, że bohaterem tej opowieści jest Paweł Kukiz, artysta, który, jak wtedy zapowiadała to autorka, na stałe wiąże się z Opolszczyzną, skończył 40 lat i buduje dom, co cieszy całą rodzinę. Co oczywiste, reportaż został nutami ozdobiony i zapewne będą sobie Państwo później nucić: " Bo tutaj jest jak jest, po prostu...", ale myśli dalekich od muzyki też nie zabraknie. "Artystyczna reporterka", bohatera reportażu, pozwoli nam na dodatkowe refleksje.

Pięknie rozśpiewana będzie też druga praca na spotkanie wybrana, "Kresowa dusza" (premiera w roku 1995). Otóż Andrzej Russak zaprosił przed mikrofon Marię Krupowies z Wilna, która nie tylko fascynująco opowiedziała o swoim dzieciństwie, ale i też pięknie zaśpiewała o tym, co w jej duszy gra. A śpiewa po litewsku, białorusku, rosyjsku, ukraińsku i w języku jidysz. Jeszcze długo po wysłuchaniu reportażu pozostaniemy pod urokiem tej artystki. Warto się zasłuchać i do wrażliwości odwołać.

Od poniedziałku do piątku o 21:15 od 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »