Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 16 maja 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Karol Szymanowski to jedno z niewielu nazwisk polskich kompozytorów, które rozpoznawane są na całym świecie. Szczególnie w ciągu ostatnich 20 stał się modny – jego muzyka jest grana na koncertach na całym świecie i bardzo często nagrywana.

Po sukcesie zrealizowanego przez firmę DUX projektu nagrań symfonii Krzysztofa Pendereckiego pod batutą samego kompozytora, jeden z najznakomitszych współczesnych twórców muzycznych po raz kolejny stanął za pulpitem dyrygenta, by pokierować wykonaniami swoich koncertów. Niniejsza płyta z koncertami jest pierwszą z tego cyklu i zawiera I Koncert skrzypcowy oraz Koncert na altówkę. Ta pierwsza kompozycja, ukończona w 1976 r., jest szczególnie istotna w artystycznej biografii Pendereckiego, wyznacza bowiem moment stylistycznego zwrotu od awangardy w kierunku neoromantycznych środków wyrazu. Koncert na altówkę wykorzystuje podobną poetykę, ma jednak znacznie bardziej kameralny i liryczny charakter.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »