Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 3 marca 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Skaldowie - "Droga Ludzi"

Płyta nietypowa, bo przygotowana na Olimpiadę w Moskwie (identyczne nagrał Breakout i Budka Suflera i one zapewne też znajdą się za jakiś czas w audycji), a więc w warstwie tekstowej nawiązująca do sportu, poszczególnych dyscyplin (tu czasami bywa zabawnie), ale też o wartościach bardziej uniwersalnych jakie niesie sport, jak pokój, braterstwo, honor. Na szczęście w warstwie muzycznej dostajemy wyśmienitą propozycję i aż szkoda, że niektóre przynajmniej kompozycje nie zostały pomyślane bardziej uniwersalnie, bo wtedy mielibyśmy nie okolicznościową, ale pełnowymiarową, różnorodną i wysmakowaną płytę zespołu, a jest tu i blues którego w takiej postaci wcześniej nie grali i mocne uderzenia trąbki w rytmicznych utworach pod Earth Wind and Fire, oraz poetyckie ballady z których zespół słynął już wcześniej.

Bob Seger Silver Bullet Band - "Live Bullet"

Najlepsza płyta w dyskografii niezwykle cenionego w USA muzyka, który w rankingach sprzedaży należy do ścisłej czołówki. Jest kilka przyczyn takiej popularności akkurat tego, dwupłytowego, koncertowego albumu. Zanim bowiem powołał Silver Bullet Band nagrał już sporo płyt, ale szukał na nich różnych rozwiązań i brzmień od czysto akustycznych, po country, rock i pop. natomiast tutaj wszystkie te elementy zostały ułożone w idealnych proporcjach i zarówno stare jak i nowe wówczas (rok 1975) piosenki brzmią bardzo równo i stylowo zarówno dla rockowego, jak i spragnionego bardziej klimatycznych brzmień ucha (nic dziwnego, zę po jeden z utworów sięgnęła później Metallica, a Seger komponował też dla The Eagles - oba te zespoły dają wyobrażenie o spektrum możliwości). W Polsce nadal muzyk pozostaje nie odkryty w takim stopniu w jakim warto, dlatego poza tym albumem wskażę zainteresowanym inne, które warto poznać.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »