Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 stycznia 2019 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Halina Frąckowiak - "Ogród Luizy"

Płyta artystki już znanej słuchaczom audycji, dlatego tym razem więcej miejsca poświęcę tekstom, a jest o czym mówić, ponieważ wszystkie zamieszczone na płycie są wierszami Kazimierza Wierzyńskiego (którego sylwetkę przybliżę, nie tylko twórczą, ale i biograficzną), do których muzykę skomponował Józef Skrzek. Nie jest to pierwszy raz kiedy sławny muzyk SBB (najbardziej znany przykład to płyta "Geira") towarzyszy piosenkarce, jednak tu bez wsparcia kolegów z zespołu, sam gra na wszystkich instrumentach do pomocy w kilku z nich angażując perkusistę Huberta Rutkowskiego. Płyta do wierszy, a więc bardziej stonowana, melancholijna i wysublimowana, na której odnajdziemy jednak sporo brzmień typowych dla muzyka.

Steve Hackett - "Voyage of the Acolyte"

Pierwszy solowy album gitarzysty Genesis, nagrany jeszcze w czasie jego obecności w zespole i będący nie, jak to często bywało w historii, wynikiem sporów, frustracji, odrzucanych pomysłów, ale nagranym nie tylko z aprobatą, co przy współudziale i pomocy muzyków z macierzystej grupy jak Phil Collins, który poza grą na perkusji także na płycie śpiewa, oraz basista Mike Rutherford. Kłopot natomiast był z promocją, bo tu już zespół wymógł na Hackettcie skupienie się na pracy w Genesis. Album był jednak na tyle udany, że już dwa lata późnej gitarzysta zdecydował się opuścić grupę poświęcając się karierze solowej, która do dzisiaj układa się wyśmienicie.

Zaprasza do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

Audycja jest nadawana we wtorki, czwartki i soboty. Po emisji każdy z odcinków jest do odsłuchania w zakładce audycji tu: Białe kruki z czarnych winyli.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »