Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-07-10, 16:26 Autor: Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Adoflex® i Oxovilen® – nowe plastyfikatory w ofercie Grupy Azoty ZAK S.A.

Instalacja estrów specjalnych - Grupa Azoty ZAK S.A [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
Instalacja estrów specjalnych - Grupa Azoty ZAK S.A [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
Instalacja estrów specjalnych - Grupa Azoty ZAK S.A [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
Instalacja estrów specjalnych - Grupa Azoty ZAK S.A [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
Instalacja estrów specjalnych - Grupa Azoty ZAK S.A [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
Instalacja estrów specjalnych - Grupa Azoty ZAK S.A [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadziła do oferty plastyfikatory specjalistyczne Adoflex® i Oxovilen®. To kolejny etap rozwoju kędzierzyńskiego Segmentu OXO, opartego na budowie gamy nieftalanowych, specjalistycznych produktów. Wcześniej Spółka opracowała i wdrożyła do produkcji pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy – Oxoviflex®, dzięki któremu zajmuje czołowe miejsce w gronie europejskich wytwórców.
Adoflex® i Oxovilen® wytwarzane są na nowej wielofunkcyjnej instalacji o wydajności 10 tys. t/rok. Na jej budowę kędzierzyńska spółka uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany pod nazwą: „Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego”.

– Podejmowane w Grupie Azoty ZAK S.A. inwestycje są efektem konsekwentnej realizacji strategii Grupy Azoty, nakreślającej kierunki działań do roku 2020. Aby dostosować się do obecnych wymagań rynkowych i legislacyjnych, wzbogacamy portfolio produktowe o plastyfikatory nieftalanowe i specjalistyczne. W ostatnich miesiącach zwiększyliśmy również moce produkcyjne plastyfikatora Oxoviflex®. Wprowadzanie oferty estrów specjalnych to kolejny, naturalny krok na ścieżce rozwoju Segmentu OXO – podkreśla Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

– Adoflex® i Oxovilen® to pierwsze spośród oczekiwanych efektów pracy nowej instalacji. Dzięki swoim parametrom przeznaczone są do specyficznych zastosowań, co sprawia, że w zestawieniu z bazowym plastyfikatorem Oxoviflex® stanowią o komplementarności oferty Segmentu OXO. Liczymy, że nowe produkty przyczynią się do ugruntowania naszej pozycji rynkowej, a zainteresowanie nimi przełoży się na wyniki osiągane przez Spółkę – dodaje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse w Grupie Azoty ZAK S.A.

Adoflex®, ze względu na bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest do użytku podczas produkcji materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (w szczególności folii spożywczych z PCW), a także produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych. Może być również stosowany jako rozpuszczalnik w branży kosmetycznej oraz przy produkcji lakierów. Oxovilen® znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin z PCW, klejów i uszczelniaczy oraz tuszów i atramentów.

W ramach dalszej rozbudowy oferty Segmentu OXO, w przyszłości na nowej linii produkcyjnej wytwarzane będą kolejne plastyfikatory. Oficjalne otwarcie instalacji oraz podsumowanie projektu estrów specjalnych planowane jest w 2020 roku.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego poprzez rozwój działalności pozanawozowej oraz generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego. Kluczowe spółki Grupy Azoty w Polsce są zlokalizowane w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie-Koźlu. Grupa prowadzi również działalność na skalę międzynarodową. Do jej zagranicznych aktywów należy działająca w sektorze tworzyw sztucznych, spółka ATT Polymers z siedzibą w niemieckim Guben oraz Grupa COMPO EXPERT z zakładami w niemieckim Krefeld i hiszpańskim Vall d'Uixó, jeden czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, którą Grupa Azoty przejęła w 2018 r.

Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Patronaty - polecamy

2024-10-31, godz. 14:44 Kwesta na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu w Opolu Społeczny komitet na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu zaprasza 1 listopada na kwestę na rzecz renowacji znajdujących… » więcej 2024-10-30, godz. 20:01 Listopad w MBP w Opolu pełen wydarzeń. Rusza 22. Opolska Jesień Literacka Od 4 do 26 listopada potrwa 22. Opolska Jesień Literacka. Szykowanych jest 11 wydarzeń będących okazją, aby dowiedzieć się, co ciekawego w ostatnim czasie… » więcej 2024-10-30, godz. 09:18 Colloquium Opole 2024 o zbiorowej pamięci i sposobach jej kształtowania “Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy” - pod takim tytułem już w najbliższy wtorek (05.11) rozpocznie… » więcej 2024-10-29, godz. 18:28 Zobacz, co WBP w Opolu planuje w listopadzie Długie jesienne wieczory przed nami. Po inspiracje, jak je spędzić być może posłużą propozycje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W programie… » więcej 2024-10-29, godz. 09:28 Konkurs plastyczny “Pejzaże Miejsc” „Wymarzony ogród” - to motyw przewodni III Regionalnego Konkursu Plastycznego 'Pejzaże miejsc'. Do udziału w nim zaprasza opolski „Plastyczniak”. Konkurs… » więcej 2024-10-28, godz. 17:24 Papier - jak z niego korzystać ekologicznie? O tym podczas wydarzeń w ramach "Rezapisu" Performance, cztery warsztaty i cztery wystawy - tak w skrócie wygląda program wydarzeń, które odbędą się w ramach 'Rezapis jako ocalenie'. Wszystko zacznie… » więcej 2024-10-28, godz. 09:01 Higiena cyfrowa, korzyści i niebezpieczeństwa płynące z przebywania w przestrzeni online na Opolskim Tygodniu Kari… “Kariera a cyfrowy świat” pod takim hasłem w najbliższą środę (30.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się finał Opolskiego Tygodnia… » więcej 2024-10-25, godz. 14:45 "Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka", czyli wydarzenie jesieni w GSW 'Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka' to tytuł nowej wystawy, którą do 24 listopada będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu… » więcej 2024-10-25, godz. 09:10 Gala 20. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pełna dobrej energii Spotkanie z Ewą Chotomską, oprowadzanie po wystawie poświęconej Wandzie Chotomskiej, a do tego koncert zespołu Lemoniada - to wszystko uświetni galę 20… » więcej 2024-10-24, godz. 15:12 Konkurs plastyczny w ramach Tygodnia Patriotycznego Muzeum Ziemi Kozielskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zapraszają dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pt. „Kocham… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »