Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021)

"W cztery oczy" (rozmowy w latach 2010 - 2021)

2021-12-26, 08:30

Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR

Marcin Żukowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Żukowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie rodziny za wschodnią granicą. Gościem niedzielnej rozmowy „W cztery oczy” był Marcin Żukowski, harcmistrz Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR, zarazem wiceprezes Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen.
2021-12-25, 08:30

Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia

Ks. Marek Dziony [fot. Paula Hołubowicz]
Ks. Marek Dziony [fot. Paula Hołubowicz]
Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem rozmowy „W cztery oczy” był ks. Marek Dziony z parafii w Białej, pracujący w Polsko-Niemieckim Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa w Opolu.
2021-12-19, 08:30

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Paula Hołubowicz]
W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne. Gościem rozmowy „W cztery oczy” była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, naukowiec z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Zrealizowała wiele projektów badawczych. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z rynkiem pracy i zachodzącymi na nim przemianami oraz z procesami migracji, w tym szczególnie imigracją do Polski. Jest współautorką pionierskich w regionie badań „Postawy mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców”. M.in. o ten problem pytaliśmy w programie.
2021-12-18, 08:30

Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych

Violetta Zalejska [fot. Marcin Skomudek]
Violetta Zalejska [fot. Marcin Skomudek]
Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas podsumowań sukcesów i niepowodzeń w mijającym roku, który zdeterminowały ograniczenia wynikające z pandemii. Związane z tym obostrzenia odczuły m.in. instytucje prowadzące działalność kulturalną. Odwołano wiele imprez. Gościem rozmowy „W cztery oczy” była Violetta Zalejska, dyrektor Strzeleckiego Ośrodka Kultury w Strzelcach Opolskich.
2021-12-12, 12:11

Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka

Grzegorz Pukas [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Pukas [fot. Paula Hołubowicz]
Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka, kapelana opolskiej "Solidarności". Broszura była rozdawana dziś przed kilkoma kościołami w regionie. W przeddzień 40 rocznicy stanu wojennego, nasz gość przypominał zasługi biskupa dla opozycjonistów, jego wsparcie a także to jak narażał się bezpiece.
2021-12-11, 08:30

Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło

Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek rzecznik ZUS w regionie Sebastian Szczurek. Pytaliśmy też o przyjęcie obsługi programu 500 plus przez ZUS.
2021-12-05, 09:21

Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”

Monika Feret [fot. Justyna Krzyżanowska]
Monika Feret [fot. Justyna Krzyżanowska]
Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów tego cennego daru, który ratuje życie. Oddawanie krwi, nawet w czasie pandemii, jest bezpieczne. Czy w regionie i opolskich szpitalach mamy deficyt krwi? M.in. o to zapytaliśmy gościa niedzielnej rozmowy „W cztery oczy”, którym była Monika Feret z Opolskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
2021-12-03, 13:51

Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim

Radosław Roszkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radosław Roszkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne dofinansowanie na takie cele mogą ubiegać się samorządy lokalne oraz np. kolej. Rozmowy na ten temat prowadzono w Zlatych Horach. Dotyczyły one modernizacji dróg i budowy ścieżki rowerowej łączącej oba kraje. Pojawił się też pomysł budowy przystanków kolejowych koło skansenu w Zlatych Horach oraz na styku Moszczanki i Pokrzywnej w Górach Opawskich. Ułatwi to dostęp turystów do atrakcyjnych terenów pogranicza. O szczegóły tych przedsięwzięć zapytaliśmy Radosława Roszkowskiego, starostę prudnickiego, który był gościem sobotniej rozmowy.
2021-11-21, 08:30

Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej

Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Dziony [fot. Martyna Bobrowska]
Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty jest na monografii autorstwa księdza dr. Johannesa Chrząszcza. Pierwodruk ukazał się w 1926 roku. Autor przedstawia w nim nie tylko dzieje Białej, ale też i nawiązuje do przeszłości innych miast powiatu prudnickiego. Gościem niedzielnej rozmowy „W cztery oczy” był Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej, które znacząco przyczyniło się do ponownego wydania książki wydrukowanej po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Zapytaliśmy m.in. o zawartość i znaczenie tej publikacji oraz o osobę autora.
2021-11-20, 08:30

Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie

Stefan Wacław [fot. Maria Oleksy]
Stefan Wacław [fot. Maria Oleksy]
Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające jej wsparcia. W sobotni poranek gościem rozmowy „W cztery oczy” był Stefan Wacław. Jest on zwycięzcą II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Doradca Roku” w rolnictwie. Zawodowo związany jest z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Na co dzień dzieli się swoją wiedzą z rolnikami powiatu krapkowickiego. Zapytaliśmy go m.in. o sukcesy i problemy dotyczące upraw i hodowli zwierząt w regionie.
1234567

Zobacz także

2021-08-08, godz. 08:20 Monika Bartel o wynikach spisu powszechnego w regionie Opolszczyzna nadal jest na pierwszym miejscu w rankingu odsetek osób, które wzięły udział w spisie powszechnym. W regionie spisanych jest już 57.8% populacji… » więcej 2021-08-07, godz. 08:20 Edyta Hanszke-Lodzińska o szczegółach akcji szczepienia w centrum handlowym Karolinka w Opolu - Zapraszamy osoby od 16 roku życia bez konieczności rejestracji. Osoby niepełnoletnie powinny przynieść zgodę rodziców - powiedziała w porannej rozmowie… » więcej 2021-08-01, godz. 09:06 Bolesław Bezeg o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - Nikt nie chce rewolucji w Nowej Trybunie Opolskiej. Zmiany zawsze następują, kiedy zmienia się redaktor naczelny - powiedział Bolesław Bezeg, kierujący… » więcej 2021-07-31, godz. 09:00 Marek Staszewski o "Białej sobocie" i profilaktyce nowotworów - Mamy nadzieję, że pandemia przerwała swoją działalność, więc chcielibyśmy umożliwić Państwo spotkanie z naszymi lekarzami również w sobotę. Chcielibyśmy… » więcej 2021-07-25, godz. 08:30 Marek Cholewa o lotniczym pogotowiu pożarowym, w które będzie zaangażowane Nadleśnictwo Opole Szykuje się duża współpraca między kilkoma wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach… » więcej 2021-07-24, godz. 08:30 Janusz Trzepizur o remoncie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu i opolskich olimpijczykach, którzy wystąpią… » więcej 2021-07-18, godz. 08:20 Grzegorz Adamczyk o tym, czy należy przywrócić handel w niedzielę Zakaz handlu w niedzielę - odkąd powstał ten pomysł wzbudza kontrowersje i polaryzuje społeczeństwo. Niektórzy chcą aby odejść od tego rozwiązania i… » więcej 2021-07-17, godz. 08:18 Łukasz Schreiber o zawodach szachowych o Puchar Polski, które odbędą się w Opolu Porannym gościem Radia Opole był Łukasz Schreiber, poseł PiS i członek Rady Ministrów. Nie była to jednak typowa rozmowa polityczna, ponieważ nasz gość… » więcej 2021-07-11, godz. 08:30 Stanisław Szwed o problemie demografii, szczególnie widocznym na Opolszczyźnie Gościem porannej rozmowy był Stanisław Szwed, minister rodziny i polityki społecznej z którym rozmawialiśmy o problemie demografii, szczególnie widocznym… » więcej 2021-07-10, godz. 08:30 Violetta Porowska o wizycie na Opolszczyźnie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek Sobotni dzień będzie nieco polityczny ale też w duchu pamięci o historii. Na Opolszczyznę przyjechała bowiem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »