Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i…
2019-06-24, 09:45 Autor: Marek Świercz

Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach

Robert Socha o wakacyjny poradnik dla rodziców wysyłających swoje pociechy na obozy
Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu
-Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek.men.gov.pl, podać szczegółowy plan zajęć, stosowne oświadczenia, co jest potem oczywiście weryfikowane przez pracowników kuratorium, które po pozytywnej weryfikacji wydaje zgodę. Zgłoszeniu podlega każdy wypoczynek powyżej dwóch dni - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu.
Nadzór nad zorganizowanymi formami wypoczynku sprawuje właściwe dla danego regionu kuratorium oświaty. Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji albo zgłosić swoje uwagi mogą skorzystać z telefonu

- Na każde zapytanie reagujemy. W 2018 roku mieliśmy w okresie letnim około stu kontroli. Nie stwierdzono nieprawidłowości, które musiałby zaowocować zamknięciem kolonii czy obozu - mówi nasz gość, dodając, że miejsca wypoczynku kontrolują także Sanepid oraz straż pożarna.
Do 24 czerwca do opolskiego kuratorium zgłoszono 416 form wypoczynku, z których skorzysta ponad 16 tysięcy uczniów. To 50 kolonii i obozów za granicą, 138 wyjazdów poza granice województwa oraz 59 obozów na naszym terenie. Do tego 169 półkolonii na terenie województwa opolskiego.
Jerzy Mika o tym, czym obecne obozy różnią się od tych sprzed lat.
Jerzy Mika, komendant obozu ZHR
- Na pierwszy obóz harcerski pojechałem w 1981 roku i już wtedy byłem komendantem, więc chyba nigdy nie byłem tylko uczestnikiem obozu. Gdy skończyłem 18 lat, to zawsze jeździłem jako komendant. Co się zmieniło? Kiedyś nie było standardem, że policja jest przy wyjeździe autokaru, nie było tak, że zanim dojechaliśmy, mam dwa telefony: z powiatowej policji i powiatowej straży pożarnej. Ta kontrola bezpieczeństwa jest dziś dużo większa, od kilku lat troska o prewencję jest bardzo duża - mówił w "Poglądach i osądach" Jerzy Mika, który od lat organizuje obozy dla harcerzy ze związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Nasz gość dodaje jednak, że w innych europejskich krajach troska o bezpieczeństwo sięga absurdu.

- We Francji uznano, że lasy są niebezpieczne, więc tam w ogóle nie wolno organizować obozów w lasach. Tam skauci nie mogą wyjeżdżać do lasu - tłumaczy.
Mika dodaje, że rodzice, choć troszczą się o swoje pociechy, oczekują, że harcerski obóz będzie jednak swego rodzaju szkołą życia.

- Chłopcy muszą się zderzyć z rzeczywistością i sami o siebie zadbać - wyjaśnia Mika.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »