Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń…
2019-06-11, 10:02 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim

Andrzej Buła o spotkaniach organizowanych w sprawie trzeciej edycji obywatelskiego budżetu marszałkowskiego
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowskiego. Na pewno przyjdą na nie ci, którzy już z budżetu skorzystali, ale także ci, którzy próbowali, ale ich pomysły nie zyskały akceptacji. Do wydania mamy 3 miliony złotych, zwykle jest tak, że co roku z tej puli realizujemy około 25 projektów ze średnio 100 zgłoszonych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nasz gość mówił, że jest często zaskoczony pozytywnie pomysłowością mieszkańców Opolszczyzny. - Warto zwrócić uwagę na te projekty, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie Opolan, takie jak dwa projekty realizowane w Opolskim Centrum Onkologii: zakup sprzętu i szkolenia. Inny taki pomysł to zakup defibrylatorów, dziś już około 70, dla ochotniczych straży pożarnych - mówił Buła.

Marszałek zaznaczył, że cały ciężar realizacji wybranych projektów biorą na siebie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Wspomniał także o konkursach na realizacje różnych zadań adresowanych do różnych organizacji pozarządowych - kilka lat temu było ich kilkanaście, w ubiegłym roku już 30.
Terminy w tej edycji budżetu obywatelskiego są następujące: spotkania w powiatach potrwają do przyszłego poniedziałku, projekty należy zgłosić do 30 czerwca. Po ocenie formalnej i merytorycznej, której wyniki zostaną ogłoszone 14 sierpnia, można skorzystać z procedury odwoławczej (to nowość). Ostateczna lista projektów zostanie ogłoszona 6 września, głosowanie od 10 do 25 września.
Dorota Piechowicz-Witoń o realizacji piątej już edycji budżetu obywatelskiego Opola
Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu
- Jesteśmy w trakcie realizacji piątej już edycji budżetu obywatelskiego Opola. Projekty zostały wybrane, ich realizacja ruszyła 1 stycznia. Zaczynaliśmy od 2 milionów złotych, ale pamiętajmy, że w roku 2017, gdy Opole się powiększyło, ogłosiliśmy dodatkowy ekspresowy konkurs na 500 tysięcy złotych dedykowany nowym dzielnicom miasta. W piątej edycji mamy już 4 miliony 300 tysięcy złotych, ale to efekt wejścia w życie przepisów, które zobowiązują miasta na prawach powiatu do stworzenia takiego budżetu i ustalają jego minimalną wysokość na poziomie 0,5 procent budżetu miasta za poprzedni rok sprawozdawczy - mówiła w "Poglądach i osądach" Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, to bardzo dobry instrument do dialogu z mieszkańcami, świetny sposób na rozpoznanie ich potrzeb. - Na początku przeważały zadania inwestycyjne, związane na przykład z naprawą chodników czy budową placów zabaw albo siłowni na świeżym powietrzu, potem zaczęły się także pojawiać tak zwane projekty miękkie, na przykład zajęcia dla całych rodzin - dodaje nasz gość.

Jak stwierdziła naczelnik CDO, prace nad kolejnym budżetem będą mocno skorelowane z przygotowywanym procesem łączenia dzielnic.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »