Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń…
2019-06-11, 10:02 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim

Andrzej Buła o spotkaniach organizowanych w sprawie trzeciej edycji obywatelskiego budżetu marszałkowskiego
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowskiego. Na pewno przyjdą na nie ci, którzy już z budżetu skorzystali, ale także ci, którzy próbowali, ale ich pomysły nie zyskały akceptacji. Do wydania mamy 3 miliony złotych, zwykle jest tak, że co roku z tej puli realizujemy około 25 projektów ze średnio 100 zgłoszonych - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nasz gość mówił, że jest często zaskoczony pozytywnie pomysłowością mieszkańców Opolszczyzny. - Warto zwrócić uwagę na te projekty, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie Opolan, takie jak dwa projekty realizowane w Opolskim Centrum Onkologii: zakup sprzętu i szkolenia. Inny taki pomysł to zakup defibrylatorów, dziś już około 70, dla ochotniczych straży pożarnych - mówił Buła.

Marszałek zaznaczył, że cały ciężar realizacji wybranych projektów biorą na siebie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców. Wspomniał także o konkursach na realizacje różnych zadań adresowanych do różnych organizacji pozarządowych - kilka lat temu było ich kilkanaście, w ubiegłym roku już 30.
Terminy w tej edycji budżetu obywatelskiego są następujące: spotkania w powiatach potrwają do przyszłego poniedziałku, projekty należy zgłosić do 30 czerwca. Po ocenie formalnej i merytorycznej, której wyniki zostaną ogłoszone 14 sierpnia, można skorzystać z procedury odwoławczej (to nowość). Ostateczna lista projektów zostanie ogłoszona 6 września, głosowanie od 10 do 25 września.
Dorota Piechowicz-Witoń o realizacji piątej już edycji budżetu obywatelskiego Opola
Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu
- Jesteśmy w trakcie realizacji piątej już edycji budżetu obywatelskiego Opola. Projekty zostały wybrane, ich realizacja ruszyła 1 stycznia. Zaczynaliśmy od 2 milionów złotych, ale pamiętajmy, że w roku 2017, gdy Opole się powiększyło, ogłosiliśmy dodatkowy ekspresowy konkurs na 500 tysięcy złotych dedykowany nowym dzielnicom miasta. W piątej edycji mamy już 4 miliony 300 tysięcy złotych, ale to efekt wejścia w życie przepisów, które zobowiązują miasta na prawach powiatu do stworzenia takiego budżetu i ustalają jego minimalną wysokość na poziomie 0,5 procent budżetu miasta za poprzedni rok sprawozdawczy - mówiła w "Poglądach i osądach" Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Zdaniem naszego gościa, to bardzo dobry instrument do dialogu z mieszkańcami, świetny sposób na rozpoznanie ich potrzeb. - Na początku przeważały zadania inwestycyjne, związane na przykład z naprawą chodników czy budową placów zabaw albo siłowni na świeżym powietrzu, potem zaczęły się także pojawiać tak zwane projekty miękkie, na przykład zajęcia dla całych rodzin - dodaje nasz gość.

Jak stwierdziła naczelnik CDO, prace nad kolejnym budżetem będą mocno skorelowane z przygotowywanym procesem łączenia dzielnic.

Zobacz także

2021-05-30, godz. 08:25 Marcin Sagan o zasadach, jakie będę obowiązywały na Opolskim Parku Sportu - Latem 2019 roku zakładaliśmy, że Opolski Park Sportu oddamy jesienią 2021. Nie ma jesieni, jest wiosna i zbliża się lato, więc udało nam się to zrobić… » więcej 2021-05-29, godz. 08:25 Hanna Sterniuk-Mościcka o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2… - 1/3 tego czasu spisowego już za nami. Na Opolszczyźnie spisało się prawie 23 proc. ludności, to sporo, bo jesteśmy powyżej średniej krajowej. W Polsce… » więcej 2021-05-23, godz. 08:30 Rafał Tkacz o zmianach na stanowiskach radnych, wójtów i burmistrzów w województwie opolskim 22 przypadki zmiany na stanowisku wójta, burmistrza lub radnego gminy czy powiatu nastąpiły w ciągu ostatnich 15 miesięcy, czyli w czasie pandemii. Część… » więcej 2021-05-22, godz. 08:30 Monika Bartel o wygranych w loterii i aktualnych statystykach związanych ze spisem 18% mieszkańców Opolszczyzny spisało się już w trwającym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Największy odsetek spisanych jest w gminie Wilków to… » więcej 2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »