Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o…
2019-04-24, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o nowych zadaniach jakie stoją przed urzędami pracy

Maciej Kalski o raporcie na temat sytuacji na rynku pracy, który przedstawi na sesji sejmiku
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Sytuacja na opolskim rynku pracy jest naprawdę dobra, mamy w tej chwili 22. tysiące bezrobotnych, czyi stopa bezrobocia wynosi 6,2 procent i jest minimalnie wyższa od krajowej średniej. Najgorzej jest w powiecie głubczycki, gdzie mamy bezrobocie na poziomie 9,5 proc., podobnie jest w prudnickim, gdzie bez pracy pozostaje 8,9 proc. osób w wieku produkcyjnym. Ale już w Opolu to tylko 3,2 procent - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, nowy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który dziś na sesji sejmiku przedstawi radnym raport na temat opolskiego rynku pracy.
Nasz gość stwierdził jednak, że widać także pewne niepokojące symptomy, na przykład w pierwszym kwartale tego roku liczba ofert w urzędach jest o 1 700 niższa niż w pierwszym kwartale minionego roku. Problemem pozostaje także bezrobocie wśród kobiet, zwłaszcza bezrobocie długotrwałe.

Naszego gościa pytaliśmy także o znaczenie Ukraińców dla opolskiego rynku pracy. Przypomnijmy: w kraju liczba ukraińskich pracowników lekko spada, na Opolszczyźnie rośnie (w minionym roku wydano 65 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy).
- Dlaczego tak lubią nasz region? Może dlatego, że mamy bardzo dużo doświadczonych agencji pracy, które kiedyś wysyłały Polaków na Zachód a teraz ściągają pracowników z Ukrainy - mówi Kalski.
Tomasz Kwiatek o bezrobociu w Opolu i na Opolszczyźnie
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
- Można twierdzić, że 3,2 procent to bezrobocie sanitarne, ale to nadal 2 500 osób bez pracy, w tym połowa to osoby długotrwale bezrobotne. Jeśli dodać do tego 2 300 bezrobotnych w powiecie opolskim, to mamy 4 800 osób, które należy nadal aktywizować. To są dla nas najtrudniejsi klienci - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

Naszego gościa pytaliśmy także o pracowników z Ukrainy. Okazuje się, w zeszłym roku opolski PUP wydał im 41 697 oświadczeń o powierzeniu pracy a w pierwszym kwartale tego roku - już 21 149. Czyli do końca roku może być ich tylu, ilu rok temu w całym regionie. - Zgadzam się z tezą, że to efekt skuteczności naszych agencji pracy. Wyspecjalizowały się w kompleksowym podejściu, zapewniają pracownikom na przykład miejsce zamieszkania. Jedna agencja kupiła akademik na Solskiego, inna zastanawia się nad budową modułów mieszkalnych - dodaje Kwiatek.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »