Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz…
2018-08-17, 09:54 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i komentarz Marka Bocianowskiego

Mł. bryg. Dariusz Gieroń o zagrożeniu pożarowym w czasie suszy
Mł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Ze statystyk wynika, że do tej pory mieliśmy więcej pożarów niż w zeszłym roku, ale na szczęście nie były to pożary szczególnie groźne. Miesiące letnie nie były takie złe, o ile w kwietniu, w okresie wypalania traw, odnotowaliśmy 800 pożarów, to w lipcu było ich 440, a do połowy sierpnia 220 - mówił w rozmowie "W cztery oczy" młodszy brygadier Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Nasz gość zapewnia, że sytuacja jest lepsza niż przed laty, bo Polacy stali się bardziej ostrożni i dbają o to, by nie zaprószyć w lesie ognia. Sprawdza się także system dostrzegalni (kilkudziesięciometrowych wież) należący do Lasów Państwowych. - Są bardzo potrzebne do zlokalizowania ognia. W miastach mamy adresy, w lesie ta triangulacja jest trudniejsza - mówi Gieroń.

Naszego gościa pytaliśmy także o zmianę umundurowania strażaków. Jak tłumaczy, najnowsze rozporządzenie dopuszcza, oprócz zwyczajowego koloru czarnego i granatowego, także kolor żółty. - Tu nie chodzi o estetykę, po prostu najnowsze tkaniny zapewniające strażakom ochronę są bardzo zwarte i nie poddają się barwieniu - mówi nasz gość, dodając, że kolejną nowością w umundurowaniu będzie lekka kurtka, która ułatwi strażakom pracę w warunkach, kiedy ciężki mundur nie jest konieczny, a stanowi duże obciążenie fizyczne.
Marek Bocianowski o wpływie suszy na stan drzewostanu
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Pożary nas oszczędzały, ale susza bardzo odbiła się na drzewostanie sosnowym. W 2015 roku leśnicy po raz pierwszy w życiu widzieli sosny, które po prostu usychały, bez udziału grzybów czy innych patogenów. Inne, osłabione przez brak wody, padły ofiarą patogenów takich jak jemioła. A jeszcze niedawno wszyscy myśleli, że sosna jest nie do zdarcia, rośnie i na bagnach i na nadmorskich wydmach - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

To efekt zmian klimatycznych - stare sosny, z płytkim ukorzenieniem, padły ofiarą obniżenia poziomu wód gruntowych i braku opadów. - Po prostu nie były w stanie zapuścić korzeni głębiej, idąc za wodą - mówi Bocianowski. Nasz gość mówił także o parku przy Nadleśnictwie w Prószkowie, które zostało zamienione w rodzaj arboretum, którego motywem przewodnim jest dąb. Do tej pory posadzono tam około 30 gatunków i odmian dębu, docelowo ma być ich 60.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »