Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz…
2018-06-01, 10:00 Autor: Marek Świercz (oprac. Paweł Grabek)

Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz Aleksandra Iszczuka

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała o tym, jak ewoluowały prawa dziecka
Dr Magdalena Gołowkin-Hudała, Wydział Prawa i Administracji UO
- O dobro dziecka dbać winni rodzice, państwo nie powinno im przeszkadzać, co najwyżej jej pomagać. Ingerować w obronie praw dziecka winno wtedy, gdy te prawa są naruszane - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Magdalena Gołowkin-Hudała z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził przy tym, że nowelizowany na okrągło kodeks rodzinny pochodzi jeszcze z lat 60. minionego stulecia i nie wszystkie sprawy reguluje w sposób jednoznaczny. Tak jest na przykład z władztwem rodzicielskim, które w wielu przypadkach jest trudne do wyegzekwowania, zwłaszcza wtedy, gdy rodzice się rozeszli i mają różne wizje wychowania dziecka, co generuje nieuniknione konflikty. Zdaniem Gołowkin-Hudały, optymistycznym zjawiskiem jest jednak to, że dorośli w coraz większym stopniu respektują prawa dzieci, na przykład przestali stosować zakazane kary cielesne. Co do ingerencji służb państwowych, przed którymi ostrzegają konserwatywni komentatorzy, dużo zależy od społecznego zaufania do tych służb.
- W Norwegii interwencji pracowników jest bardzo dużo, ale tam państwu ufa 90 procent obywateli - mówi nasz gość.
Aleksander Iszczuk o prawach ucznia przed laty i dziś
Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu
- W naszej szkole nie mamy rzecznika praw ucznia, taką rolę pełni opiekun samorządu studenckiego. Nie wydaje mi się, by ktoś taki był niezbędny. Mamy statut szkoły wypracowany i respektowany przez cała szkolną społeczność, dopasowany do naszych potrzeb - mówił w "Poglądach i osądach" Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu.
Zapytany o to, jak w ostatnich dekadach zmieniała się młodzież, Iszczuk stwierdził, że sama młodzież jest taka sama, bardzo zmieniły się za to realia, w jakich żyją młodzi.
- Nigdy nie mieliśmy tylu uczniów z rozbitych rodzin, mam wrażenie, że dziś co trzeci uczeń ma rodziców, którzy się rozeszli. Dla młodych ludzi to trudna sytuacja, pamiętam prymuskę, która w trzeciej klasie przestała się uczyć i zaczęła sprawiać problemy wychowawcze. Powodem było to, że jej rodzice się rozwodzili i sytuacja w domu była dla niej istotniejsza niż matura - opowiadał Iszczuk.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »