Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta…
2018-03-07, 10:29 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Tomaszem Ognistym i komentarz Herberta Czai

Tomasz Ognisty o głodzie ziemi
Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego
- Za poprzednich rządów preferowani byli plantatorzy, latyfundyści, ziemia była często przez tzw. słupy, czyli osoby przez tych wielkich dzierżawców podstawione. Teraz ta polityka się zmienia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaczął wreszcie uwzględniać potrzeby rolników indywidualnych. Zgodnie z polskim prawem, przypominam, podstawą rolnictwa winny być gospodarstwa rodzinne - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

Dowodem nowej polityki jest fakt, że KOWR skorzystał z prawa pierwokupu i za 20 mln zł kupił 500 hektarów ziemi w powiecie namysłowskim, którą jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Przy okazji przejął też 360 hektarów dzierżawione przez spółkę. Docelowo ziemia ta zostanie wydzierżawiona gospodarstwom rodzinnym z okolicy. - Długo o to zabiegaliśmy, bardzo dziękujemy postawie KORW, przede wszystkim dyrektorowi Piotrowi Semakowi, który od początku rozumiał nasze interesy - mówił Ognisty.
Herbert Czaja o sporach o ziemię
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- My reprezentujemy interesy wszystkich tych, którzy płacą podatek rolny, a więc i małych rolników indywidualnych, i dużych dzierżawców. Generalnie zgadzamy się jednak z linią przyjętą przez KOWR, izba pozytywnie zaopiniowała decyzję o kupnie kilkuset hektarów pod Namysłowem - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Zapytany o to, jak wygląda opolskie rolnictwo, Czaja stwierdził, że średnia wielkość gospodarstwa w regionie to 27 hektarów (nieco większa niż w kraju), ale połowa gospodarstw ma do 5 hektarów a 70 procent do 10 hektarów. - W mojej gminie Zębowice było kiedyś około 300 gospodarzy, dziś prawdziwych rolników jest mniej niż 10 - stwierdził gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »