Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-07, 13:30 Autor: Krzysztof Rapp

Na Opolszczyźnie ziemia powoli trafia w ręce rolników indywidualnych

[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
Przełomowa transakcja w obrocie ziemią rolną w powiecie namysłowskim. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa skorzystał z prawa pierwokupu i kupił kilkaset hektarów ziemi, które jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Docelowo będzie ją odsprzedawał rolnikom indywidualnym. Ukrócono tym samym dotychczasowe, częste praktyki wieloletniego dzierżawienia ziemi prywatnym spółkom.
- Jest szansa na to, że tzw. "głód ziemi" zostanie zaspokojony. Widzimy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa idzie w kierunku rolników indywidualnych - mówił dziś (07.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

- Ta ziemia trafi właśnie do nich, czyli do tych rolników, którzy na tej ziemi sami pracują. Ustawa z 2016 roku, z maja, a także działania Agencji Nieruchomości Rolnych a teraz KOWR-u i Ministerstwa Rolnictwa, powoli doprowadziły do tego, że wyeliminowaliśmy tzw. słupy, czyli osoby podstawione przez latyfundystów. Na przetargach pojawiają się naprawdę tylko rolnicy - przekonuje Ognisty.

Jak dodał gość Radia Opole, KOWR za kilkaset hektarów w powiecie namysłowskim zapłacił około 20 milionów złotych. Teraz Solidarność Rolników Indywidualnych będzie rozmawiała z dyrekcją KOWR-u w Opolu na temat podziału tych gruntów i przetargów na ich sprzedaż.

- Podzielamy kierunek, jaki przyjął rząd, czyli grunty głównie mają być przeznaczone dla rolników indywidualnych, ale bywają dylematy w wydawaniu opinii - mówił dziś (07.03) w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Izba przy takiej transakcji ziemią wydaje opinię, którą przekazuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

- Jeżeli kiedyś były PGR-owiec czy pracownicy, którzy pracowali w PGR, przejęli grunty i teraz funkcjonują jako spółka pracownicza czy jako jej udziałowcy, mają hodowlę, zatrudniają ludzi, to tutaj mamy dylematy. Bo należy brać po uwagę losy tych ludzi - argumentuje Czaja.

Zwłaszcza - jak dodaje - jeśli chodzi o Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne. Zdaniem Czai takie gospodarstwa, wielohektarowe, ale w gruncie rzeczy wielorodzinne powinny zostać.
Tomasz Ognisty
Herbert Czaja

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »