Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-07, 13:30 Autor: Krzysztof Rapp

Na Opolszczyźnie ziemia powoli trafia w ręce rolników indywidualnych

[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
Przełomowa transakcja w obrocie ziemią rolną w powiecie namysłowskim. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa skorzystał z prawa pierwokupu i kupił kilkaset hektarów ziemi, które jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Docelowo będzie ją odsprzedawał rolnikom indywidualnym. Ukrócono tym samym dotychczasowe, częste praktyki wieloletniego dzierżawienia ziemi prywatnym spółkom.
- Jest szansa na to, że tzw. "głód ziemi" zostanie zaspokojony. Widzimy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa idzie w kierunku rolników indywidualnych - mówił dziś (07.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

- Ta ziemia trafi właśnie do nich, czyli do tych rolników, którzy na tej ziemi sami pracują. Ustawa z 2016 roku, z maja, a także działania Agencji Nieruchomości Rolnych a teraz KOWR-u i Ministerstwa Rolnictwa, powoli doprowadziły do tego, że wyeliminowaliśmy tzw. słupy, czyli osoby podstawione przez latyfundystów. Na przetargach pojawiają się naprawdę tylko rolnicy - przekonuje Ognisty.

Jak dodał gość Radia Opole, KOWR za kilkaset hektarów w powiecie namysłowskim zapłacił około 20 milionów złotych. Teraz Solidarność Rolników Indywidualnych będzie rozmawiała z dyrekcją KOWR-u w Opolu na temat podziału tych gruntów i przetargów na ich sprzedaż.

- Podzielamy kierunek, jaki przyjął rząd, czyli grunty głównie mają być przeznaczone dla rolników indywidualnych, ale bywają dylematy w wydawaniu opinii - mówił dziś (07.03) w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Izba przy takiej transakcji ziemią wydaje opinię, którą przekazuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

- Jeżeli kiedyś były PGR-owiec czy pracownicy, którzy pracowali w PGR, przejęli grunty i teraz funkcjonują jako spółka pracownicza czy jako jej udziałowcy, mają hodowlę, zatrudniają ludzi, to tutaj mamy dylematy. Bo należy brać po uwagę losy tych ludzi - argumentuje Czaja.

Zwłaszcza - jak dodaje - jeśli chodzi o Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne. Zdaniem Czai takie gospodarstwa, wielohektarowe, ale w gruncie rzeczy wielorodzinne powinny zostać.
Tomasz Ognisty
Herbert Czaja

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 15:15 Wojna o drogi. Marszałek odpowiada wojewodzie Po wczorajszej konferencji, na której wojewoda opolski powiedział, że za rządów PO i PSL w latach 2012 - 2015 z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych w reg ... » więcej 2018-09-26, godz. 15:15 Skutery i rowery elektryczne jednym z pomysłów Koalicji Obywatelskiej na zmniejszenie korków w Opolu Stop korkom! - pod takim hasłem przedstawiciele komitetu Koalicji Obywatelskiej prezentują pakiet pomysłów dotyczący poruszania się rowerem po Opolu. » więcej 2018-09-26, godz. 14:42 Dentysta na kółkach ruszy w trasę za kilka dni. "Klientów na pewno nie zabraknie" Pierwszy dentobus na Opolszczyźnie ruszy w teren 1 października. Dziś (26.09) wicewojewoda Violetta Porowska oficjalnie przekazała niepublicznemu zakładowi op ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:30 Włodarze dwunastu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NOWE ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w 12 opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistrza mógł ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:15 Burmistrz Brzegu zainaugurował kampanię, a lokalny komitet pyta o legalność konferencji Wracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatni dzień wakacji. 31 sierpnia Jerzy Wrębiak z PiS-u zorganizował w jednym z miejskich parków konferencję praso ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:55 W 2017 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu wyleciał do potrzebujących blisko 500 razy Rośnie liczba interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu. Z danych, jakie na dzisiejszej sesji sejmiku przedstawił Robert Gałązkowski, dyrektor LPR ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:30 Samorządy będą mogły starać się o nawet 30 milionów dofinansowania na infrastrukturę drogową 6 miliardów złotych przeznaczył rząd na przyszłoroczne remonty i budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Po 80 procent dofinansowania - maksymalnie ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:30 Barbara Kamińska i Apolonia Klepacz o priorytetach dla Opola - Idę do wyborów z najlepszymi, zdeterminowanymi, by działać. Oni pochodzą z różnych dzielnic, ze wszystkich grup zawodowych, są doświadczeni, ze średnią wiek ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:20 Pożar hurtowni w Prudniku. Ogień już jest opanowany Trawa dogaszanie pożaru w Prudniku przy ulicy Prężyńskiej. Rano wybuchł pożar hurtowni artykułów budowlanych. Zagrożeniem było rozprzestrzenienie się ognia na ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:10 Wypadek w Juraparku w Krasiejowie. Na miejsce leci LPR Nieszczęśliwy wypadek w Krasiejowie. Z 5-metrowej skarpy tuż przy bramie wejściowej do Juraparku spadł jeden z turystów. Na miejsce wezwano ratowników medyczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »