Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-07, 13:30 Autor: Krzysztof Rapp

Na Opolszczyźnie ziemia powoli trafia w ręce rolników indywidualnych

[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
Przełomowa transakcja w obrocie ziemią rolną w powiecie namysłowskim. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa skorzystał z prawa pierwokupu i kupił kilkaset hektarów ziemi, które jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Docelowo będzie ją odsprzedawał rolnikom indywidualnym. Ukrócono tym samym dotychczasowe, częste praktyki wieloletniego dzierżawienia ziemi prywatnym spółkom.
- Jest szansa na to, że tzw. "głód ziemi" zostanie zaspokojony. Widzimy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa idzie w kierunku rolników indywidualnych - mówił dziś (07.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

- Ta ziemia trafi właśnie do nich, czyli do tych rolników, którzy na tej ziemi sami pracują. Ustawa z 2016 roku, z maja, a także działania Agencji Nieruchomości Rolnych a teraz KOWR-u i Ministerstwa Rolnictwa, powoli doprowadziły do tego, że wyeliminowaliśmy tzw. słupy, czyli osoby podstawione przez latyfundystów. Na przetargach pojawiają się naprawdę tylko rolnicy - przekonuje Ognisty.

Jak dodał gość Radia Opole, KOWR za kilkaset hektarów w powiecie namysłowskim zapłacił około 20 milionów złotych. Teraz Solidarność Rolników Indywidualnych będzie rozmawiała z dyrekcją KOWR-u w Opolu na temat podziału tych gruntów i przetargów na ich sprzedaż.

- Podzielamy kierunek, jaki przyjął rząd, czyli grunty głównie mają być przeznaczone dla rolników indywidualnych, ale bywają dylematy w wydawaniu opinii - mówił dziś (07.03) w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Izba przy takiej transakcji ziemią wydaje opinię, którą przekazuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

- Jeżeli kiedyś były PGR-owiec czy pracownicy, którzy pracowali w PGR, przejęli grunty i teraz funkcjonują jako spółka pracownicza czy jako jej udziałowcy, mają hodowlę, zatrudniają ludzi, to tutaj mamy dylematy. Bo należy brać po uwagę losy tych ludzi - argumentuje Czaja.

Zwłaszcza - jak dodaje - jeśli chodzi o Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne. Zdaniem Czai takie gospodarstwa, wielohektarowe, ale w gruncie rzeczy wielorodzinne powinny zostać.
Tomasz Ognisty
Herbert Czaja

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Samochód uderzył w ścianę sklepu Mamy utrudnienia w Opolu na skrzyżowaniu ulicy Jagiellonów i Mieszka Pierwszego. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »