Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-07, 13:30 Autor: Krzysztof Rapp

Na Opolszczyźnie ziemia powoli trafia w ręce rolników indywidualnych

[fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. Justyna Krzyżanowska]
Przełomowa transakcja w obrocie ziemią rolną w powiecie namysłowskim. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa skorzystał z prawa pierwokupu i kupił kilkaset hektarów ziemi, które jedna spółka chciała sprzedać drugiej. Docelowo będzie ją odsprzedawał rolnikom indywidualnym. Ukrócono tym samym dotychczasowe, częste praktyki wieloletniego dzierżawienia ziemi prywatnym spółkom.
- Jest szansa na to, że tzw. "głód ziemi" zostanie zaspokojony. Widzimy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa idzie w kierunku rolników indywidualnych - mówił dziś (07.03) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego.

- Ta ziemia trafi właśnie do nich, czyli do tych rolników, którzy na tej ziemi sami pracują. Ustawa z 2016 roku, z maja, a także działania Agencji Nieruchomości Rolnych a teraz KOWR-u i Ministerstwa Rolnictwa, powoli doprowadziły do tego, że wyeliminowaliśmy tzw. słupy, czyli osoby podstawione przez latyfundystów. Na przetargach pojawiają się naprawdę tylko rolnicy - przekonuje Ognisty.

Jak dodał gość Radia Opole, KOWR za kilkaset hektarów w powiecie namysłowskim zapłacił około 20 milionów złotych. Teraz Solidarność Rolników Indywidualnych będzie rozmawiała z dyrekcją KOWR-u w Opolu na temat podziału tych gruntów i przetargów na ich sprzedaż.

- Podzielamy kierunek, jaki przyjął rząd, czyli grunty głównie mają być przeznaczone dla rolników indywidualnych, ale bywają dylematy w wydawaniu opinii - mówił dziś (07.03) w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Izba przy takiej transakcji ziemią wydaje opinię, którą przekazuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

- Jeżeli kiedyś były PGR-owiec czy pracownicy, którzy pracowali w PGR, przejęli grunty i teraz funkcjonują jako spółka pracownicza czy jako jej udziałowcy, mają hodowlę, zatrudniają ludzi, to tutaj mamy dylematy. Bo należy brać po uwagę losy tych ludzi - argumentuje Czaja.

Zwłaszcza - jak dodaje - jeśli chodzi o Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne. Zdaniem Czai takie gospodarstwa, wielohektarowe, ale w gruncie rzeczy wielorodzinne powinny zostać.
Tomasz Ognisty
Herbert Czaja

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »