Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof…
2017-11-14, 10:31 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof. Marii Kalczyńskiej

Krzysztof Kleszcz o tym, że trzeba dbać o tradycje kresowe
Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec
– Dziś tradycje kresowe trzeba pielęgnować, trzeba o nie dbać. Kiedyś, gdy żyli ludzie pamiętający życie na Kresach, one po prostu były, jak sam wychowywałem się bez świadomości, że mieszkam na Śląsku. Młodzi ludzie z Grodźca i dziś zresztą deklarują, że są po prostu Polakami, nie ma u nich więzi regionalnych, przywiązania do Śląska. Ale dawne tradycje, stroje czy gwara, powoli zanikają, padły ofiarą kultury masowej – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. Ta wieś w gminie Ozimek została w kwietniu 1945 r. zasiedlona przez mieszkańców podlwowskiej Biłki Szlacheckiej (wcześniej wieś opuścili Czesi, którzy przybyli tu, gdy pruski król Fryderyk zaczął inwestować w hutnictwo żelaza). – Wyjeżdżali pod lufami karabinów, przez wiele lat wierzyli, że na Kresy wrócą. Dopiero na początku lat 60., gdy sprowadzili obraz Matki Boskiej Sybiraków, ich były proboszcz, wtedy biskup, Wincenty Urban stwierdził, że zostaną a Grodźcu na stałe – mówi nasz gość.
Prof. Maria Kalczyńska o tym, że Kresowianie dokonali wielu osiągnięć
Prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, autorka wielu książek o Kresowianach
– Przywiązanie do wartości, do tożsamości, jest dla ludzi bardzo ważne, dlatego nie dziwi mnie renesans zainteresowania kulturą Kresów, z którym mamy do czynienia od lat 90. Żyjemy w regionie wielokulturowym, to jest ogromna wartość, ale nie oznacza to, że można o swoich korzeniach zapomnieć – mówiła w „Poglądach i osądach” prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, autorka wielu książek o Kresowianach, która będzie dziś w Bibliotece Głównej PO o godz. 17:00 promować książkę „Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian”, która ukazała się pod jej redakcją. – Książka ma trzy części, opowiada o osiągnięciach na Kresach i tych dokonanych przez Kresowian na Śląsku Opolskim po wojnie. Opowiada też o działalności Kresowian na emigracji – mówi nasz gość.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Kleszczem
Posłuchaj rozmowy z prof. Marią Kalczyńską

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »