Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Maciejem Kochańskim, przewodniczącym…
2016-05-11, 09:30 Autor: Adam Szostok

Rozmowa z Maciejem Kochańskim, przewodniczącym samorządu studenckiego oraz komentarz dr Diany Rokity-Poskart z Katedry Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej

Zobacz rozmowę z Maciejem Kochańskim
Mamy najdłuższy studencki karnawał w Polsce, nasze Piastonalia trwają aż 11 dni - podkreśla w rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kochański, przewodniczący Samorządu Studenckiego na Uniwersytecie Opolskim.

Impreza zaczyna się już jutro, zabawa potrwa do niedzieli 22 maja (szczegółowy program tutaj). Korowód przebierańców wyjdzie na ulice Opola w przyszłym tygodniu. Maciej Kochański szacuje, że będzie to ok. 2,5 tys. studentów. W samy Opolu studiuje ponad 20 tys. osób. To jedno z najbardziej studenckich miast w Polsce, według Macieja Kochańskiego. Zapytany o to, dlaczego coraz mniej osób studiuje, odpowiedział, że cieszy go ten stan rzeczy.

- W latach poprzednich za dużo osób zdobywało dyplom wyższej uczelni, studia spowszedniały, utraciły swoje znaczenie. Teraz jest szansa, że studiowanie stanie się bardziej elitarne - mówił.
Zobacz rozmowę z dr Dianą Rokitą-Poskart
Przeciętny student wydaje w Opolu średnio 719 złotych miesięcznie, przy czym stacjonarni przeciętnie o 300 złotych więcej - powiedziała w "Poglądach i osądach" dr Diana Rokita-Poskart z Katedry Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej, zapytana, jakie korzyści ma Opole ze studentów.

Dr Rokita-Poskart prowadzi badania na temat miastotwórczej roli uczelni wyższych w mieście.

- Studenci generują około 500 nowych miejsc pracy, które sami potem obsługują - mówi. Są ponadto klientami sklepów, klubów studenckich, punktów ksero. Wiele biznesów w mieście żyje ze studentów.

- Czym byłoby nasze miasto bez studentów najlepiej widać w lipcu i sierpniu, gdy Opole pustoszeje - mówi nasz gość.

Jednym z ważnych wniosków z jej badań jest to, że coraz więcej studentów deklaruje chęć pozostania w mieście po ukończeniu studiów (ok. 25 procent).

- Tłumaczą to tym, że będą tu mieli mniejszą konkurencję na rynku pracy - wyjaśnia dr Rokita-Poskart.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »