Radio Opole » Gospodarka
2019-09-26, 19:15 Autor: Witold Wośtak

"Bez przedsiębiorców system nie mógłby funkcjonować". Seminarium o roli pracodawców w ubezpieczeniach społecznych

Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
O roli przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych rozmawiano podczas seminarium w Opolu.
Przedsięwzięcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Wyższej Szkoły Bankowej zorganizowano pod hasłem "Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie".

Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS, podkreśla, że obowiązek ubezpieczania pracowników przez pracodawcę pozwala odkładać składki na wypadek choroby czy innej niezdolności do pracy. - Wtedy można wyliczyć należne świadczenie - zaznacza.

- Żeby wypłacać świadczenie, trzeba mieć pieniądze, które biorą się ze składek płaconych za obecnie ubezpieczonych. Częściowo składki są finansowane z wynagrodzenia za pracę, a w dużej części przez samego przedsiębiorcę. Mówiąc wprost, system nie funkcjonowałby bez przedsiębiorców.

Dr Rafał Parvi, wykładowca WSB Wydziału Ekonomicznego w Opolu, ocenia, że zwłaszcza właściciele średnich i małych przedsiębiorstw chcą płacić jak najmniejsze składki.
- Ja namawiam do opłacania składek w całości, bo to owocuje w przyszłości - przekonuje.

- Rzeczywistość jest niestety inna – każdy myśli, żeby zapłacić jak najmniej albo nie płacić wcale. Z tego tytułu są później duże konsekwencje, bo jeśli nie opłacamy składek częściowo lub wcale oraz nie dbamy o swoją przyszłość, nie możemy liczyć na dostatnią emeryturę. Wtedy będzie przysługiwać nam świadczenie najniższe, pozwalające jedynie na minimalną egzystencję. To nie pozwoli nam na dogodne życie.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym seminarium o roli przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych.
Antoni Malaka
Rafał Parvi

Gospodarka

2020-05-25, godz. 07:00 Będzie remont najbardziej zniszczonego odcinka obwodnicy Kluczborka. Prace potrwają do końca sierpnia Blisko 2 miliony złotych z Funduszu Dróg Samorządowych przyznano gminie Kluczbork na remont części obwodnicy miasta. » więcej 2020-05-24, godz. 08:30 Oszczędzą blisko pół miliona. Niemodlin rozstrzygnął przetarg na dwie drogi transportu rolnego Wyremontują dwie drogi, a dodatkowo zaoszczędzą. Gmina Niemodlin zrealizuje dwie inwestycje w Rogach, gdzie odnowione zostaną dwie trasy transportu rolnego. » więcej 2020-05-23, godz. 19:00 W Ozimku plan na przebudowę ciepłowni i zmianę paliwa na gaz Ma być taniej i bardziej ekologicznie. Ozimek chce postawić na gaz. Gmina rozważa zmianę sposobu ogrzewania miasta z węglowego i koksowego na gazowe. W związku… » więcej 2020-05-23, godz. 13:30 Szósta transza postojowego wypłacona przez ZUS. Przelano blisko 4 miliony złotych Ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych - opolski ZUS przesyła kolejne pieniądze w ramach postojowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą bądź… » więcej 2020-05-23, godz. 11:00 Jak zabezpieczyć finanse firmy przed drugą falą epidemii? Radzi ekspert z WSB w Opolu Jak ustrzec się kłopotów gospodarczych podczas ewentualnej drugiej fali epidemii koronawirusa? Pomocą dla mikroprzedsiębiorców może być ubezpieczenie dochodu. » więcej 2020-05-23, godz. 09:00 Wystarczyło zmienić projekt. Nie będzie wielkiej wycinki drzew w Kotorzu Małym Miało zostać wyciętych 200 drzew, skończy się na góra 30. Turawa wyłoniła nowego projektanta ścieżki pieszo-rowerowej. Ten od nowa przygotował dokumentację dotyczącą… » więcej 2020-05-22, godz. 13:30 Powiat brzeski dostanie dofinansowanie na remont mostu w Lewinie Brzeskim. Prace potrwają do przyszłego roku Most w Lewinie Brzeskim jednak doczeka się przebudowy. Wnioskowi o dofinansowanie udało się awansować z listy rezerwowej na główną, przez co możliwe będzie wsparcie… » więcej 2020-05-22, godz. 09:56 PKS Głubczyce jak LOT. Obniżka wynagrodzeń jest, ale nie doszło do zwolnień Z opóźnionymi opłatami, obniżkami wynagrodzeń, ale bez zwolnień. PKS Głubczyce walczy o przetrwanie. W związku z pandemią koronawirusa w poprzednim miesiącu obroty… » więcej 2020-05-22, godz. 08:30 Na razie pierwszeństwo mają drogi. Budowa PSZOK-u w Dąbrowie w późniejszym terminie Dąbrowa wstrzymuje procedury związane z przygotowaniem budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Władze gminy decyzję argumentują tym, że na razie… » więcej 2020-05-21, godz. 15:38 Będą dotacje na bieżącą działalność kół gospodyń wiejskich. Do wzięcia od trzech do pięciu tysięcy złotych Koła gospodyń wiejskich będą mogły zabiegać o finansowe wsparcie działalności w wysokości od trzech do pięciu tysięcy złotych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »