Radio Opole » Gospodarka
2019-09-26, 19:15 Autor: Witold Wośtak

"Bez przedsiębiorców system nie mógłby funkcjonować". Seminarium o roli pracodawców w ubezpieczeniach społecznych

Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
Seminarium "Rola przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych" [fot. Witold Wośtak]
O roli przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych rozmawiano podczas seminarium w Opolu.
Przedsięwzięcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Wyższej Szkoły Bankowej zorganizowano pod hasłem "Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie".

Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS, podkreśla, że obowiązek ubezpieczania pracowników przez pracodawcę pozwala odkładać składki na wypadek choroby czy innej niezdolności do pracy. - Wtedy można wyliczyć należne świadczenie - zaznacza.

- Żeby wypłacać świadczenie, trzeba mieć pieniądze, które biorą się ze składek płaconych za obecnie ubezpieczonych. Częściowo składki są finansowane z wynagrodzenia za pracę, a w dużej części przez samego przedsiębiorcę. Mówiąc wprost, system nie funkcjonowałby bez przedsiębiorców.

Dr Rafał Parvi, wykładowca WSB Wydziału Ekonomicznego w Opolu, ocenia, że zwłaszcza właściciele średnich i małych przedsiębiorstw chcą płacić jak najmniejsze składki.
- Ja namawiam do opłacania składek w całości, bo to owocuje w przyszłości - przekonuje.

- Rzeczywistość jest niestety inna – każdy myśli, żeby zapłacić jak najmniej albo nie płacić wcale. Z tego tytułu są później duże konsekwencje, bo jeśli nie opłacamy składek częściowo lub wcale oraz nie dbamy o swoją przyszłość, nie możemy liczyć na dostatnią emeryturę. Wtedy będzie przysługiwać nam świadczenie najniższe, pozwalające jedynie na minimalną egzystencję. To nie pozwoli nam na dogodne życie.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym seminarium o roli przedsiębiorców w ubezpieczeniach społecznych.
Antoni Malaka
Rafał Parvi

Gospodarka

2020-03-31, godz. 22:00 Uwaga kierowcy. Droga powiatowa z Tułowic do Skarbiszowic zamknięta na pół roku Rozpoczyna się remont odcinka drogi powiatowej między ulicą Opolską w Tułowicach a Skarbiszowicami. » więcej 2020-03-31, godz. 13:11 Tranzyt wyprowadzony poza Kluczbork. W środę zostanie otwarty ostatni odcinek obwodnicy miasta Ostatni fragment obwodnicy Kluczborka będzie dostępny dla kierowców od jutrzejszego (01.04) poranka. To da możliwość zupełnego ominięcia miasta prawie 9-kilometrowym… » więcej 2020-03-31, godz. 12:35 Opole: rośnie liczba bezrobotnych Ponad 600 nowych osób bezrobotnych zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Do tej pory nie odnotowano jeszcze żadnych zwolnień grupowych. Według… » więcej 2020-03-31, godz. 11:11 Trudna sytuacja właścicieli zakładów kosmetycznych i fryzjerskich. Choć nie ma prawnych ograniczeń ich działalności, większość… Szacunki mówią, że ponad 70 procent salonów kosmetycznych i fryzjerskich zawiesiło swoją działalność - tak wynika z danych systemu dla tzw. branży beauty. Do tej… » więcej 2020-03-30, godz. 18:11 Wołczyńscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pomocy od gminy w związku z zastojem gospodarczym Gmina Wołczyn pomoże swoim przedsiębiorcom w trudnej sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa. » więcej 2020-03-30, godz. 15:45 Działają, ale drogą elektroniczną. RIO w Opolu prowadzi cztery kontrole Gogolin, Polska Cerekiew, Zdzieszowice i Brzeg. W tych czterech samorządach aktualnie kontrole prowadzi Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. Jak informuje Grzegorz… » więcej 2020-03-30, godz. 08:35 Monosol szybciej niż planował zaczął budowę nowej fabryki 300 milionów złotych ma kosztować budowa zakładu produkującego folie biodegradowalne, która właśnie ruszyła w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Amerykańska firma… » więcej 2020-03-29, godz. 17:00 Targowisko w Namysłowie wznawia działalność. "Bezpieczniej kupować na świeżym powietrzu, niż w zamkniętych sklepach" Od jutra (30.03) będzie można ponownie robić zakupy na targowisku w Namysłowie. Miasto zdecydowało o oddaniu do dyspozycji sprzedawców 10 stanowisk ustawionych… » więcej 2020-03-29, godz. 12:30 Opolscy przedsiębiorcy złożyli już pierwsze wnioski do ZUS o odroczenie składek Przedsiębiorcy i samozatrudnieni z całej Polski złożyli już ponad 18,4 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-29, godz. 09:45 ZUS priorytetowo potraktuje wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulg w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty, mogą już korzystać z rządowych rozwiązań proponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »