Radio Opole » Gospodarka
2016-08-07, 14:35 Autor: Justyna Maćkowiak

Żniwa w pełni, ale zbiory nie przekładają się na pełne portfele rolników

[fot. Bogusław Kalisz]
[fot. Bogusław Kalisz]
Herbert Czaja [fot. Roman Kamilevskyi]
Herbert Czaja [fot. Roman Kamilevskyi]
- Tegoroczne żniwa są dla rolników tragiczne - powiedział w Radiu Opole Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Plony są słabe, ceny skupu niskie, w magazynach są jeszcze zeszłoroczne zapasy. Na rynku jest także kontyngent z bezcłowym, tanim zbożem ukraińskim.
- Wprawdzie nie było sytuacji, że przez całe miesiące nie padało, ale brakowało wody podczas najważniejszych momentów wzrostu zboża. Ekstremum suszy było w ubiegłym roku, ale to był skutek wcześniejszych lat, braku wody już w gruncie. Informowaliśmy o tym ministerstwo, natomiast nikt nas nie chce słuchać. Zapasów wody nie było, nie pomógł krótkotrwały deszcz, bo ziemia go nie łapie. Już od wielu lat wskazujemy na to, że melioracja nie działa, woda znika błyskawicznie, zastawek nie ma. Nie pozwala się rolnikom na odbudowanie tych zastawek, bo trzeba mieć projekt - kosztowny, czasochłonny - do tego pozwolenia na budowę, a na to rolnika nie stać. Samorządy również mają za mało pieniędzy, aby to uregulować - dodaje Czaja.

Na niską cenę polskiego zboża w skupach wpływa także zboże z Ukrainy. To Unia Europejska ustala wielkość kontyngentu, czyli limit zboża, które może zostać przywiezione z Ukrainy. Prezes Czaja podkreśla jednak, że nikt nie kontroluje jakości przywożonego głównie do Polski zboża.

- Żniwa to nie jest sprzyjający moment na kontyngenty. Tak się jakoś dziwnie dzieje, że jeżeli UE zgadza się na kontyngenty, to nasz rząd w zasadzie nie ingeruje, bo tłumaczy się, że to sprawa Unii. Minister Jurgiel podjął jakieś działania w kierunku sprawdzenia jakości tego zboża. Okazuje się jednak, że te kontyngenty są nie do sprawdzenia, ponieważ towar jest zaplombowany - wyjaśnia.

W ubiegłym roku w skupach płacono 680 złotych za tonę pszenicy, dziś - jak mówi Czaja - jest to tylko 540 - 560 złotych.
Herbert Czaja cz. 1
Herbert Czaja cz. 2

Gospodarka

2024-12-02, godz. 11:45 Są pieniądze na odbudowę szkół i przedszkoli po powodzi. Wystarczy złożyć wniosek Samorządy mogą jeszcze składać wnioski na odbudowę przedszkola lub szkoły, które zostały zniszczone przez wrześniową powódź. - Warto się śpieszyć… » więcej 2024-12-01, godz. 13:30 Karp nie tylko na święta. W Niemodlinie sprzedają codziennie 150 kg tej ryby Blisko 150 kg karpia codziennie sprzedaje się w ostatnim czasie w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie. Tam sezon na karpia trwa od października. Adam Pienio… » więcej 2024-11-30, godz. 11:30 Tymczasowy most w Krapkowicach będzie współfinansowany przez rząd Rząd przeznaczy ponad 4 miliony złotych na budowę tymczasowego mostu w Krapkowicach. Poinformował o tym pełnomocnik rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych… » więcej 2024-11-29, godz. 20:00 Inwestor chciał postawić 38 turbin wiatrowych. Radni Głogówka byli przeciw Radni Głogówka nie zgodzili się na rozpoczęcie procedury pozwalającej na budowę farmy turbin wiatrowych. Za wnioskiem spółki KJ7 Grupy Elektrofarm, aby… » więcej 2024-11-29, godz. 14:47 "Cukry Nyskie to historia miasta". Firma podnosi się po powodzi Cukry Nyskie podnoszą się po wrześniowej powodzi. Zakład mocno zniszczony przez wielką wodę uczynił kolejny krok w powrocie do normalności. Uruchomił… » więcej 2024-11-29, godz. 12:34 Starostwo powiatowe w Głubczycach gotowe na zimowe utrzymanie dróg Dwie firmy będą w tym roku odpowiadać za zimowe utrzymanie dróg w powiecie głubczyckim. Starostwo chciałoby przeznaczyć na ten cel nie więcej niż 3 miliony… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30 To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko… » więcej 2024-11-27, godz. 17:00 Ścieki popłyną do Namysłowa. Ma to poprawić jakość ich przetwarzania oraz umożliwić rozbudowę sieci kanaliza… Trwa reorganizacja systemu odbioru ścieków w powiecie namysłowskim. Zamiast przetwarzać nieczystości na miejscu, trafią one do oczyszczalni w stolicy po… » więcej 2024-11-27, godz. 13:50 Gmina Kietrz rozpoczyna projekt "Cyberbezpieczny Samorząd" Gmina Kietrz przeznaczy ponad 800 tys. złotych na poprawę cyfrowego bezpieczeństwa urzędu i jednostek podległych. Dofinansowanie na ten cel gmina otrzymała… » więcej 2024-11-26, godz. 15:00 Dino buduje centrum dystrybucyjne w Brzegu. Pracę ma znaleźć kilkaset osób Co najmniej 300 osób ma znaleźć pracę w powstającym centrum dystrybucyjnym sieci Dino w Brzegu. Prace przy budowie obiektu właśnie ruszają. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »