Radio Opole » Gospodarka
2016-04-21, 15:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Byli pracownicy spółdzielni w Racławicach Śl. nie dostaną nic? Majątek firmy ma zostać sprzedany za ponad 20 mln zł

Emeryci, byli pracownicy RSP w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Emeryci, byli pracownicy RSP w Racławicach Śląskich [zdj. Jan Poniatyszyn]
Milionerami ma się stać 12 udziałowców Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Racławicach Śląskich. Za pokrzywdzonych uważa się natomiast pracujących tam kiedyś 35 emerytów. Niebawem za 22 mln złotych sprzedany ma być majątek spółdzielni. Nie zawsze była ona kwitnącą firmą. Kiedy odchodzili z niej obecni emeryci, RSP wałczyła o przeżycie. Dlatego zrezygnowali z odpraw. Z czasem utracili też prawa członkowskie w spółdzielni.
- Myśmy na ten majątek pracowali wiele lat, a po jego sprzedaży nic nie dostaniemy – obawiają się emerytowani spółdzielcy. – Było nas kiedyś 126 osób. Większość nie żyje. To była praca od rana do wieczora, więc cały ten dorobek myśmy tworzyli. Te 12 osób, które obecnie są członkami spółdzielni, to oni wszyscy przyszli na gotowe. Ten majątek to kurniki, zabudowania, magazyny, maszyny i ponad 300 hektarów pól. Ich jest 12 osób i chcą ten majątek dorwać. To jest ludzka chciwość- skarżą się byli pracownicy.

Czy więc szefostwo RSP planuje uwzględnić roszczenia emerytowanych spółdzielców?
- Na razi nie rozważa tego nikt, ponieważ spółdzielnia nie jest jeszcze sprzedana – mówi Ryszard Adamów, prezes RSP w Racławicach Śląskich. – Kiedy spółdzielnia będzie w likwidacji, to na pewno będą się nad tym zastanawiać prawnicy. Spółdzielcy chcą zakończyć gospodarowanie i koniec- dodaje.

W ostatnich latach systematycznie ubywało emerytowanych członków RSP w Racławicach Śląskich. W 2011 roku jej walne zgromadzenie przegłosowało podniesienie udziałów, a członkiem spółdzielni pozostawało się po wpłaceniu 15 tysięcy złotych. Zatrudnieni w spółdzielni mogli to zrobić z zysków tej firmy. Natomiast emeryci musieli sięgnąć do własnych portfeli. Ci, których nie było na to stać, przestali należeć do spółdzielni.
Emerytowani spółdzielcy
Ryszard Adamów

Gospodarka

2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej 2024-06-03, godz. 17:25 Będzie remont elewacji KWP. Podpisano stosowne dokumenty Budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przejdzie renowację. Pieniądze na ten cel pozyskał ratusz. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »