Radio Opole » Kultura i rozrywka
2013-10-29, 08:57 Autor: Radio Opole

O historii i kulturze Kresów - spotkania w Opolu

Międzynarodowa konferencja naukowa, promocja książki dotyczącej Kresów oraz spotkanie na temat wielonarodowości i wielokulturowości Kresów - to wydarzenia zorganizowane w ramach Opolskich Spotkań z Historią i Kulturą Kresów.

Krystyna Rostocka– W poniedziałek specjaliści z Polski i zagranicy dyskutowali na temat znaczących ośrodków kultury oraz bibliotek na Kresach. Na dziś zaplanowano dwa spotkania – z Tomaszem Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią, a także z Januszem Paluchem, autorem książek o tematyce kresowej – informuje Krystyna Rostocka, przewodnicząca Towarzystwa Naukowo-Społeczno-Kulturalnego Polonia – Kresy, organizatora spotkań.

Promocja książki Janusza Palucha "Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach” dziś (29.10) o godz. 11.00 w Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej. Wstęp wolny.

Także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu zostanie podjęta tematyka kresowa. W czytelni biblioteki zaplanowano spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pod hasłem „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur... czyli Unia już tu była!", organizowane we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

– Przypadająca w październiku sześćsetna rocznica unii zawartej w Horodle to okazja do przypomnienia prekursorskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych oraz niezwykłych zapisów zawartych w unii horodelskiej, czy ugodzie hadziackiej. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem, będzie ilustrowana oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku – zapowiada Kordian Michalak z opolskiej WBP.

Spotkanie dziś (29.10) o godzinie 16:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Piastowskiej 18. Wstęp wolny.

Radio Opole objęło imprezę patronatem medialnym – więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Posłuchaj informacji:

Mariusz Majeran (oprac. WK)

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Koncert z okazji Dnia Matki w Głubczycach 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »