Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-06-03, 14:30 Autor: Witold Wośtak

Dzieje Ossolineum z perspektywy dyrektora wrocławskiego Zakładu Narodowego

Biblioteka im. Ossolińskich we Lwowie [materiały organizatora]
Biblioteka im. Ossolińskich we Lwowie [materiały organizatora]
Dr Adolf Juzwenko
Dr Adolf Juzwenko
O dziejach Ossolineum opowiadał wczoraj (02.06) wieczorem dr Adolf Juzwenko w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu mówił grupie kilkudziesięciu słuchaczy o burzliwych losach najstarszego polskiego wydawnictwa, istniejącego od 1827 roku.
Lata świetności Ossolineum wiążą się z siedzibą we Lwowie, bo dopiero po II wojnie światowej wielka biblioteka została przeniesiona do Wrocławia.

- Zbiory powiększały się dzięki zapisom w testamentach darczyńców - zwraca uwagę Juzwenko. - Dzisiaj Zakład Narodowy ma niemal w całości rękopisy Juliusza Słowackiego i Aleksandra Fredry, trylogię Sienkiewicza, "Krzyżaków" i "Quo Vadis". Jeśli dodamy do tego Konopnicką, Żeromskiego czy wreszcie Mickiewicza, można wręcz stwierdzić, że to stolica polskiej literatury – zaznacza.

W Polsce rozbiorowej ta instytucja nie mogła zostać powołana przez rząd narodowy, bo nie było rządu.

- Józef Maksymilian Ossoliński wykorzystał swoje wpływy na dworze habsburskim i czekał rok na pozwolenie, czyli przyznanie patentu cesarskiego - dodaje Juzwenko. - Załuscy stworzyli bibliotekę Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku, ale te zbiory zostały zagrabione przez Katarzynę Wielką i wszystko poszło do Rosji. W reakcji na to Ossoliński podejmuje się wyręczenia rządu – prywatne osoby musiały w tej sytuacji powołać instytucję narodową i zapewnić warunki materialne, potrzebne do jej funkcjonowania - tłumaczy.

Zbiory biblioteki liczą dziś około miliona ośmiuset tysięcy wydawnictw zwartych i ciągłych, rękopisów, starodruków, medali oraz mikrofilmów.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym wczorajszego spotkania w WBP.
Adolf Juzwenko 1
Adolf Juzwenko 2

Kultura i rozrywka

2024-06-15, godz. 17:30 Tłumy dorosłych i dzieci odwiedziło dziś Opolskie Lalki [ZDJĘCIA] Opolski Teatr Lalki i Aktora odwiedzili dziś mali i duzi Opolanie, którzy chcieli poznać pracę opolskich aktorów, zobaczyć pracownie, studia nagrań oraz… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 „To jest dokument czasów”. Wystawa fotografii Fryderyka Kremsera 34. Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej odbywa się w Opolu. Połączone jest z obchodami 50-lecia Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 Gabinet prezydenta, sala posiedzeń rady. Opolski ratusz od kuchni Galeria Sztuki Współczesnej z okazji Dni Opola zaprosiła mieszkańców na spacer wewnątrz opolskiego ratusza. Spora grupa uczestniczyła w spacerze, który… » więcej 2024-06-14, godz. 18:45 Dni Gminy Głogówek pełne koncertów dla każdego Koncerty oraz imprezy rekreacyjne uświetnią Dni Gminy Głogówek, które rozpoczynają się w sobotę (15.06). O godzinie 9:00 na stadionie miejskim wystartuje… » więcej 2024-06-14, godz. 16:50 "Opole moje miasto". Unikatowe plakaty opolskich artystów Artystyczne plakaty z najbardziej charakterystycznymi elementami miejskiej infrastruktury będą dostępne podczas Dni Opola. » więcej 2024-06-14, godz. 14:36 Warsztaty, animacje, wernisaż, koncert i potańcówka w ramach 15-to lecia OPAKu Już od wtorku Opolski Projektor Animacji Kulturalnych świętuje swoje piętnastolecie. Były warsztaty dla dzieci i dorosłych. Dziś wernisaż plakatów towarzyszących… » więcej 2024-06-14, godz. 14:30 Jan Miodek spotka się z czytelnikami w Opolu Profesor Jan Miodek jest znanym polskim językoznawcą, który często spotyka się z czytelnikami, promując swoje kolejne książki. Chętnie odpowiada też… » więcej 2024-06-14, godz. 12:15 Ruszają Dni Kluczborka. W planie wiele koncertów i imprez towarzyszących Wiele atrakcji przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta w kluczborskim parku oraz na stadionie miejskim rozpocznie się dzisiaj… » więcej 2024-06-14, godz. 09:00 Dni Opola: debata o kulturze i spotkanie autorskie z poetką Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu podczas Dni Opola proponuje koncerty, zabawy dla dzieci i rozrywkę dla dorosłych. Jest też propozycja wzięcia udziału w… » więcej 2024-06-13, godz. 20:50 Kresowy wodewil przyciągnął tłumy do opolskiego teatru Przy pełnej sali Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbyła się opolska odsłona Wodewilu Kresowego 'Tutaj się urodziłam'. Karol Wróblewski wymyślił to widowisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »