Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-04-03, 09:42 Autor: Radio Opole

Śpiewy w Wielki Piątek miały zapewnić wiernym ochronę

- Obrazy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa silnie oddziaływały na wyobraźnię mieszkańców wsi – mówi etnomuzykolog dr Mariusz Pucia. Historia pieśni pasyjnych sięga początków chrześcijaństwa. Tradycyjne śpiewy można było usłyszeć podczas procesji pokutnych z udziałem papieża i wiernych. Przypuszcza się, że pierwsze teksty śpiewane w języku polskim powstały już w XII wieku. Z czasem do obrzędowości kościelnej przenikać zaczęły także formy ludowej ekspresji.

 - Kiedy ktoś umiera, modlimy się "Panie Boże, przyjmij go do nieba" - mówi dr Pucia. - W Triduum to Bóg umiera, a skoro Bóg umiera, to w rozumieniu ludowym straciliśmy osłonę. W związku z tym mogą dziać się różne dziwne rzeczy, różne złe duchy mogą na nas napadać. Z tego powodu ludzie gromadzą się np. w kościele śpiewają wielozwrotkowe pieśni, uderzają w bębny, powodują, że ta przestrzeń w środku jest bezpieczna. Na zewnątrz różne rzeczy mogą się dziać, ale my tu w środku jesteśmy bezpieczni - dodaje.

Przypomnijmy, że pieśni wielkopostnych będzie można posłuchać także dziś w Studiu M Radia Opole. Do świata muzyki ludowej zabierze nas Anna Broda, która jest mistrzynią gry na cymbałach wileńskich, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Początek koncertu o godzenie 19:05, a jego fragment będziemy transmitować na antenie Radia Opole.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-12-26, godz. 10:41 Kolędnicy mogą zapukać do naszych drzwi Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to czas kolędników. Według ludowych tradycji 26 grudnia chodzono od domu do domu i śpiewano kolędy. W niektórych… » więcej 2024-12-22, godz. 10:12 Młody Jan Cybis w książce Opolanki Kingi Markowskiej Kim jest Parówkarz? Tego będzie można się dowiedzieć już dziś podczas spotkania w pałacu Rozkochów, który wypełni literatura, malarstwo i muzyka. Wszystko… » więcej 2024-12-21, godz. 10:00 "Chcemy pobudzić młodych ludzi". Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" Blisko dwie godziny trwała Gala XXXI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”, ale też nagrodzonych i wyróżnionych w czterech grupach wiekowych… » więcej 2024-12-19, godz. 19:00 "Święto Krótkiego Kina" w Prudniku Kino Diana w Prudniku przygotowuje 'Święto Krótkiego Kina'. To przegląd filmów krótkometrażowych, które zdobyły nominacje do prestiżowych europejskich… » więcej 2024-12-19, godz. 18:15 Malowanie bombek w opolskie wzory w MŚO. "Na choinkę w sam raz" Muzeum Śląska Opolskiego zorganizowało warsztaty malowania opolskich wzorów na bombkach choinkowych. Dla uczestników warsztatów przygotowano farbki, stalówki… » więcej 2024-12-19, godz. 16:30 Charytatywno-artystyczny kalendarz Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kalendarz książkowy na 2025 rok wspólnie z Fundacją Fioletowy Pies. W ten sposób instytucja łączy sztukę… » więcej 2024-12-19, godz. 14:00 Autorskie piosenki Eshlaini Mare zabrzmią w Klubokawiarni OPO w Opolu Klubokawiarnia OPO to miejsce, w którym występują wykonawcy prezentujący różne gatunki muzyczne. Tym razem zaprezentuje się artystka pochodząca z naszego… » więcej 2024-12-19, godz. 07:00 Klasyczne kolędy na koncercie w Filharmonii Opolskiej Przedświąteczny koncert symfoniczny w Filharmonii Opolskiej będzie związany ze świętami Bożego Narodzenia. Koncert nosi tytuł '20 kolęd na sopran, chór… » więcej 2024-12-18, godz. 16:34 Lukrowanie pierniczków świątecznych ma się całkiem dobrze. W Opolu zorganizowano warsztaty Różnych metod zdobienia pierników uczyły się dzisiaj (18.12) osoby obecne na warsztatach w Centrum 'Senior w Opolu'. » więcej 2024-12-17, godz. 20:00 Jarosław Gałęza uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Kwiaty i rysunek z własną podobizną odebrał przechodzący na emeryturę Jarosław Gałęza podczas ostatniej w tym roku sesji Sejmiku Województwa Opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »