Radio Opole » Kultura i rozrywka
2015-04-03, 09:42 Autor: Radio Opole

Śpiewy w Wielki Piątek miały zapewnić wiernym ochronę

- Obrazy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa silnie oddziaływały na wyobraźnię mieszkańców wsi – mówi etnomuzykolog dr Mariusz Pucia. Historia pieśni pasyjnych sięga początków chrześcijaństwa. Tradycyjne śpiewy można było usłyszeć podczas procesji pokutnych z udziałem papieża i wiernych. Przypuszcza się, że pierwsze teksty śpiewane w języku polskim powstały już w XII wieku. Z czasem do obrzędowości kościelnej przenikać zaczęły także formy ludowej ekspresji.

 - Kiedy ktoś umiera, modlimy się "Panie Boże, przyjmij go do nieba" - mówi dr Pucia. - W Triduum to Bóg umiera, a skoro Bóg umiera, to w rozumieniu ludowym straciliśmy osłonę. W związku z tym mogą dziać się różne dziwne rzeczy, różne złe duchy mogą na nas napadać. Z tego powodu ludzie gromadzą się np. w kościele śpiewają wielozwrotkowe pieśni, uderzają w bębny, powodują, że ta przestrzeń w środku jest bezpieczna. Na zewnątrz różne rzeczy mogą się dziać, ale my tu w środku jesteśmy bezpieczni - dodaje.

Przypomnijmy, że pieśni wielkopostnych będzie można posłuchać także dziś w Studiu M Radia Opole. Do świata muzyki ludowej zabierze nas Anna Broda, która jest mistrzynią gry na cymbałach wileńskich, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Początek koncertu o godzenie 19:05, a jego fragment będziemy transmitować na antenie Radia Opole.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-07-02, godz. 14:09 Zbliża się otwarcie wystawy "Dyplomy 2024" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Dyplomy 2024 - to wystawa, która otwarta zostanie w piątek (5.07) w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zobaczymy prace dyplomowe absolwentów studiów licencjackich… » więcej 2024-07-01, godz. 19:30 W Prudniku debatowano o spuściźnie Maxa Pinkusa Maksowi Pinkusowi i dziełu jego życia poświęcona była konferencja naukowa w Prudniku. Przed wojną stworzył tam Bibliotekę Śląską, której księgozbiór… » więcej 2024-07-01, godz. 17:30 Nie w lipcu, a w sierpniu. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu z nową datą Zmienił się termin tegorocznego Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Siódma edycja wydarzenia została przełożona na pierwsze dni sierpnia z przyczyn… » więcej 2024-07-01, godz. 14:55 Wystawę malarstwa Alfreda Kreutzberga oglądać można w Opolu Obrazy niemieckiego artysty Alfreda Kreutzberga przywieziono na wystawę do opolskiego Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, inaugurując… » więcej 2024-06-28, godz. 18:58 Rycerze włączyli się w obchody Nocy Kultury w Opolu. Przygotowali wiele atrakcji Gry i zabawy średniowieczne, pisanie gęsim piórem, ozdoby ze skóry, strzelanie z łuku czy rzucanie toporem. Opolskie Bractwo Rycerskie włączyło się w… » więcej 2024-06-28, godz. 15:47 Opolscy artyści plastycy świętują. Przygotowano kilka wystaw O pierwszych latach funkcjonowania Związku Polskich Artystów Plastyków opowiada wystawa na rynku w stolicy regionu. » więcej 2024-06-28, godz. 13:56 Duch Starszego Pana Wasowskiego w Muzeum Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA] W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oglądać można już nową wystawę poświęconą Jerzemu Wasowskiemu, kompozytorowi, twórcy Kabaretu Starszych Panów. » więcej 2024-06-27, godz. 17:30 Ogromne zainteresowanie Koncertem Muzyki Filmowej w amfiteatrze Muzyka filmowa w różnym wykonaniu także symfonicznym cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak też jest i w Opolu, dlatego organizatorzy koncertu filharmoników… » więcej 2024-06-27, godz. 14:30 Książka opolskiej pisarki w finale Nagrody Literackiej "Juliusz" Jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” - nagrody za biografię roku do finałowej piątki zakwalifikowało książkę Beaty Dżon-Ozimek i Michała… » więcej 2024-06-27, godz. 12:30 Archeologiczne metody prac w Miejscu Pamięci w Łambinowicach na wystawie w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do swojej siedziby w Opolu na wystawę pokazującą prace archeologiczne prowadzone w Miejscu Pamięci w Łambinowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »