Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-10, 09:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Lech Kaczyński w archiwach Radia Opole

Lech Kaczyński © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Lech Kaczyński © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią [By prezydent.pl - www.prezydent.pl, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10180537]
Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią [By prezydent.pl - www.prezydent.pl, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10180537]
Góra św. Anny, Opole, Nysa czy Brzeg - to miejsca w regionie, które w czasie swojej prezydentury odwiedził tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej Lech Kaczyński. Spotykał się z seniorami, dziećmi, politykami. W archiwach Radia Opole zachowały się dźwiękowe pamiątki tych wizyt.
W maju 2009 roku w Brzegu zasadził "dąb pamięci" poświęcony polskim funkcjonariuszom zastrzelonym przez NKWD w Twerze w 1940 roku. 

- Polska jest tu, w Brzegu, tu gdzie jest Zamek Piastów Śląskich. Polska jest w Warszawie, Trójmieście, ale Polska jest też w Czyżewie, czy Andrzejewie. Za chwilę mamy kolejne wybory. Tym razem do parlamentu, który jest daleko stąd, gdzie Polaków będzie 50, potem może 51, ale proszę uwierzcie mi, te wybory są też niezmiernie ważne - mówił Lech Kaczyński w Brzegu.

Podczas wizyty w Opolu w listopadzie 2008 roku żywo komentował reporterowi Radia Opole wydarzenia z okolic granicy gruzińsko-rosyjskiej. 5 dni wcześniej auto, którym podróżował wspólnie z Micheilem Saakaszwilim, prezydentem Gruzji zostało ostrzelane. Było to trzy miesiące po wojnie gruzińsko-rosyjskiej, 

- Strzały koło posterunku kontrolnego, rosyjskiego, padły, jak sądzę, nie w moim kierunku, ani nie w kierunku prezydenta Saakaszwilego. Była to sprawa odporności nerwowej żołnierzy, którzy strzegli tego posterunku, nielegalnego, bo on jest poza tym, gdzie Rosjanie byli 7 sierpnia. I wszystko jedno, czy ci Rosjanie się nazywają Osetyńcy, bo Osetyńcy się przyznali, czy nazywają się Rosjanie, to istota rzeczy jest całkowicie taka sama - mówił dziennikarzowi Radia Opole.

Prezydent Lech Kaczyński był czynnie zaangażowany w sprawy polityki międzynarodowej, ale podczas wizyt znajdywał czas także na spotkania z najmłodszymi.

W archiwum Radia Opole zachowała się wypowiedź Lech Kaczyńskiego po uroczystości nadania Szkole Podstawowej nr 11 na opolskich Chabrach imienia Orląt Lwowskich. Znalazła się wtedy okazja, by porozmawiać z uczniami.

- Podszedł do mnie jakiś 6-letni obywatel i powiedział: proszę Pana, ja się tak samo nazywam. Ja zapytałem: a jak? A on odpowiedział: Kaczor - śmiał się Lech Kaczyński.

Prezydent Lech Kaczyński zginął z małżonką Marią w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Para prezydencka 18 kwietnia została pochowana na Wawelu.
Lech Kaczyński 1
Lech Kaczyński 2
Lech Kaczyński 3

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »