Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-02, 11:30 Autor: Katarzyna Doros

"Bardziej od wybuchu epidemii grozi nam wybuch paniki". Warto pamiętać o profilaktyce i częstym myciu rąk

Koronawirus [fot. Pixabay]
Koronawirus [fot. Pixabay]
- Bardziej od wybuchu epidemii grozi nam wybuch paniki - tak o rosnącej liczbie zarażonych koronawirusem na świecie mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Według najnowszych danych na koronawirusa zachorowało blisko 90 tysięcy osób z 68 krajów. Ponad 45 tysięcy udało się wyleczyć, natomiast zmarło ponad 3 tysiące osób.
- Musimy postępować rozsądnie, jeśli będziemy się bać, ta panika nas sparaliżuje. Chińczycy się bali dlatego, że mieli podobne doświadczenia z podobnym wirusem, jakim był MERS - mówi dr Błudzin. - Tam jest zupełnie inna sytuacja sanitarno-higieniczna, zupełnie inny stan. Oni jedzą też dosłownie wszystko, ich jest mnóstwo, bo przecież ponad miliard, są większe skupiska ludzi, to jest duży kraj. Pamiętajmy, że Chińczycy mają też ścisły kontakt z różnymi zwierzętami.

Ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu przyznaje, że w tej sytuacji przede wszystkim warto pamiętać o codziennej profilaktyce i zwykłym myciu rąk, które podobnie jak w przypadku grypy zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem. - Nie ma powodu, dla którego zdrowe osoby powinny nosić maseczki - dodaje. - Panika jest na pewno gorsza, bo za chwilę może ustać np. transport i wskutek paniki każdy się będzie bał. To, co możemy zrobić dla podniesienia naszej odporności to właśnie tzw. zdrowy styl życia. To znaczy, że nie powinniśmy spędzać kilku godzin przed telewizorem, tylko zażywać ruchu, także zimą.

Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. przekonuje, że polska kolej jest przygotowana na wystąpienie koronawirusa w kraju. - Mamy opracowany cały plan działania na wszystkich dworcach i liniach kolejowych - mówi. - Ze względu na koronawirusa faktycznie zostały opracowane szczegółowe instrukcje postępowania. Przede wszystkim chodzi o zabezpieczenie i wyszukanie osób potencjalnie chorych, zabezpieczenie wszystkich osób, które miałyby styczność z takimi osobami czy w pociągach, czy na dworcach i zaopiekowanie się nimi, czyli wezwanie odpowiednich służb, pogotowia ratunkowego, a ewentualnie również policji, która ma uprawnienia do tego, żeby wylegitymować wszystkie osoby, które miały styczność z osobą chorą.

Dodajmy, że w Polsce na razie nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia.
Wiesława Błudzin cz.1
Wiesława Błudzin cz.2
Krzysztof Golubiewski

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 08:06 Wypadek na DK45 koło Zimnic Wielkich. Jedno z aut wpadło do rowu Uwaga kierowcy. Poważny wypadek w okolicach Zimnic Wielkich na drodze krajowej nr 45. To trasa z Opola do Krapkowic. Droga jest zablokowana. » więcej 2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »