Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-16, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko

Stacja pomiarowa WIOŚ w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Stacja pomiarowa WIOŚ w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dane pomiarowe GIOŚ [mat. facebook BenZen Kędzierzyn-Koźle]
Dane pomiarowe GIOŚ [mat. facebook BenZen Kędzierzyn-Koźle]
Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm o prawie 1100 %. Zdaniem urzędników i inspektorów ochrony środowiska, takie dane nie powinny budzić obaw, bo średnioroczna norma, która wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny nie jest zagrożona, a faktycznie niepokojące przekroczenia dla benzenu ostatnio były odnotowane w 2012 roku. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uspokaja, WIOŚ cały czas prowadzi kontrole w Kędzierzynie-Koźlu i przypomina, że dla pracownika, który przy benzenie pracuje 40 godzin tygodniowo, norma stężenia 1600 mikrogramów na m3 nie powinna mieć żadnego wpływu na jego zdrowie i przyszłe pokolenia. Ten argument jednak nie przekonuje zaniepokojonych mieszkańców.
- Nic się nie zmieniło, a wręcz pogorszyło. W ostatnim czasie widać, że te piki potrafią dobić do nawet 2000% i zaczynają się utrzymywać przez więcej niż jedną, czy dwie godziny. A warto zauważyć, że benzen nie działa szkodliwie w ciągu dwóch dób, tylko to jest proces długofalowy i obawiamy się o zdrowie naszych dzieci. Mamy coraz większą świadomość i chcemy, aby ten proces został ukrócony - mówi Miłosz Broś-Załęski z Komitetu Ochrony Powietrza w Kędzierzynie-Koźlu.

Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, zauważa, że miasto z problemem benzenu boryka się od około 15 lat i do tej pory nie udało się wyjaśnić źródła pochodzenia. - Mówimy o wynikach dobowych, tymczasem Polska i europejska norma dla benzenu wynosi 5 mg/m3 w ciągu całego roku, moje zgłoszenia do różnych instytucji kończą się więc fiaskiem - mówi. - WIOŚ i minister środowiska, zawsze odpowiadają, że takie dzienne piki, które przekraczają normę, nie są podstawą do wszczęcia jakichkolwiek postępowań prokuratorskich, gdyż średnioroczna norma nie jest przekroczona. U nas to wychodzi około 3,5 mg/m3.

- Zgodnie z obowiązującymi procedurami, po informacjach o podwyższonych normach stężenia benzenu, inspektorzy WIOŚ wykonali pomiary na terenie Kędzierzynie-Koźla i stale je aktualizują - mówi Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. - Nie wykazały one przekroczeń, które zagrażałyby zdrowiu mieszkańców i nie było też żadnej awarii w firmach i żadnych zdarzeń, które powodowałyby wzrost ilości emisji w zakładach, które używają benzen w technologii.

Dodajmy, że według informacji przekazanych przez WIOŚ, rocznie w Kędzierzynie Koźlu produkowanych jest 70 tysięcy ton benzenu.

Aktywiści z Kędzierzyna Koźla zapowiedzieli protest na 6 października. W ten sposób chcą zwrócić uwagę urzędników na problem, który budzi ich obawy o zdrowie dzieci.
Miłosz Broś-Załęski
Sabina Nowosielska
Krzysztof Gaworski

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 12:56 Policja poszukuje mężczyzny podejrzewanego o kradzież rzeźby na dworcu w Opolu Policjanci z Komisariatu I Policji w Opolu poszukują mężczyzny, który 13 listopada na dworcu kolejowym w Opolu miał dopuścić się kradzieży rzeźby. » więcej 2024-11-22, godz. 12:45 To mógł być ostatni grill w życiu 53-latka. Uratowali go policjanci ze Strzelec Opolskich Próba rozpalenia grilla zakończyła się pożarem. Gdyby nie szybka interwencja policji, 53-letni mężczyzna mógłby przypłacić ją własnym życiem. » więcej 2024-11-22, godz. 12:31 Uwaga, będzie ślisko - ostrzegają synoptycy Synoptycy IMGW ostrzegają przed oblodzeniem. Wydali pogodowy alert pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2024-11-22, godz. 12:10 2,4 mld złotych wykorzystała Opolszczyzna z Europejskiego Funduszu Społecznego W ciągu 20 lat z tych pieniędzy skorzystało pół populacji naszego województwa; to nie inwestycje, tylko tzw. projekty miękkie - na takie właśnie cele… » więcej 2024-11-22, godz. 12:07 "Rynek pracy zaczyna się już w podstawówce". W Głubczycach rozmawiano o doradztwie zawodowym dla uczniów Doradztwo zawodowe dla uczniów oraz współpraca szkół średnich i podstawowych powiatu głubczyckiego z lokalnymi pracodawcami - to główne tematy kolejnego… » więcej 2024-11-22, godz. 12:01 Zderzenie busa z ciężarówką na DK11. Są utrudnienia Uwaga na utrudnienia na drodze krajowej nr 11 na trasie Byczyna-Kluczbork. W miejscowości Biskupice około 10:50 doszło do zderzenia busa z samochodem cię… » więcej 2024-11-22, godz. 11:09 Zaskoczenia nie ma - będą podwyżki w stolicy regionu Mieszkańcy Opola od nowego roku zapłacą więcej za wodę, odprowadzenie ścieków i za podatek od nieruchomości. Ratusz tłumaczy podwyżki inflacją. Na razie… » więcej 2024-11-22, godz. 10:24 Jak można tak żyć? Szokujące warunki bytowe mieszkanki Burgrabic [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic. » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Przybywa pacjentów wymagających opieki długoterminowej Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają… » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Dzień Otwarty Notariatu. Eksperci będą nieodpłatnie udzielać porad Dzień Otwarty Notariatu zaplanowano w sobotę (23.11) w Opolu. Będzie to 15. edycja wydarzenia. To ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której każdy można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »