Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-30, 22:24 Autor: Wiktoria Palarczyk

Opolscy politycy o zasadności działań Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny podejrzanego o morderstwo dziecka w Mrowinach

Goście Niedzielnej Loży Radiowej
Goście Niedzielnej Loży Radiowej
Goście Niedzielnej Loży Radiowej
Goście Niedzielnej Loży Radiowej
Zasadność działań Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny podejrzanego o morderstwo dziecka w Mrowinach, była tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Przypomnijmy, 22-letniego Jakuba A. zatrzymano 16 czerwca, dwa dni po znalezieniu ciała 10-letniej dziewczynki. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wystosował oświadczenie w związku z zatrzymaniem i traktowaniem mężczyzny. Podkreślił, że nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający, bo zatrzymany nie stawiał oporu. W oświadczeniu za niedopuszczalne uznano wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych. Do tej sprawy odnieśli się opolscy politycy.

- Nie jest to rzecznik, który faktycznie broni obywateli - mówi Fabian Pszon z Solidarnej Polski. - Sposób w jaki rzecznik wyraził swoją opinię na ten temat, czyli na Twitterze, jest skandaliczny. Tutaj mamy do czynienia z człowiekiem, który nie jest oskarżony o kradzież bułek ze sklepu, tylko z człowiekiem, który zabił 10-letnią dziewczynkę, przyznał się do tego. Dodatkowo jest oskarżony o podżeganie do zabójstwa oraz o zbezczeszczenie zwłok. Pan rzecznik uważał, że należy do niego zapukać i poprosić go o wyście z domu. Nie drodzy państwo, to jest człowiek szczególnie niebezpieczny. Uważam, że policja zachowała się wzorowo. Dla takiego kogoś w przestrzeni publicznej według mnie nie ma miejsca.

- Policja zachowała się bardzo profesjonalnie. Miała go zatrzymać i go zatrzymała. Nic absolutnie mu się nie stało. Nie wiem, czy pan Bodnar chciał, żeby policja zrobiła mu jeszcze jajecznicę, ubrała go i zęby mu umyła i dopiero go wtedy zabrała. Wielki szacunek dla nich, za to co robią dla naszego społeczeństwa - mówi Tomasz Trzaska z Kukiz'15.

Z kolei Szymon Godyla z Nowoczesnej zadaje pytanie, czy w świecie pełnym agresji funkcjonariusze powinni publikować filmy z takiego zatrzymania, na którym prowadzą skutego podejrzanego w samych bokserach i podkoszulce.

-Wydaje mi się, że w tej sprawie w zupełności wystarczyłby krótki filmik, jak wpadają do tego pana, zatrzymują go i koniec. Później wychodzi rzecznik policji i mówi, że ujęliśmy osobę podejrzaną. Podejrzaną, nie winną. Dbajmy o czystość języka w mediach - dodaje Godyla.

- Największym problemem policji, jaki był w stosunku do tego podejrzanego, to było ochronienie go przed samosądem. Proszę zauważyć, jaka była reakcja ze strony społeczeństwa. Policja miała dużo większy problem broniąc tego człowieka, niż zatrzymując. Co do działań policji, to dowódca akcji też odpowiada przed przełożonymi i może spotkać się z zarzutami. Nie wiemy, jak taki podejrzany człowiek zareaguje, dlatego bezpiecznie było założyć mu kajdanki zespolone, czy nawet kaftan bezpieczeństwa w służbie ochrony zatrzymywanego i tej drugiej strony, czyli policji - mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia Jarosława Gowina.

-Mam spore wątpliwości co do tego, czy właśnie w taki sposób rzecznik praw obywatelskich powinien zareagować - Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej. - Jeżeli uznał, że zostały naruszone jakieś prawa obywatelskie tego pana. Interwencja w takim wypadku słuszna, ale nie w taki sposób. Powinien to zrobić inaczej.

- Działanie pana rzecznika było naganne. To oświadczenie w pewnym momencie zakłada, że można temu podejrzanemu w ogóle nie zakładać kajdanek, co byłoby absurdem – mówi Jerzy Naszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. - Nie mówiłbym, że kajdanki zespolone były nie takie, że człowieka wyrwano z domu tylko w samej bieliźnie. Z tego, co czytaliśmy później na stronie ministerstwa, to dostarczono mu później te ubrania. Policja, to są ludzie, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Oni posługują się pewnymi procedurami. Myślę, że tutaj wszystko zostało poprawnie przeprowadzone.

Sprawę skomentował także Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

- Nie mam wątpliwości, że policja zastosowała zgodne z obowiązującymi zasadami procedury w tym szczególnym przypadku. Ja uważam, że nie potrzeba było tego radykalnego stanowiska i pokazu siły ze strony biura Rzecznika Praw Obywatelskich. To nie jest jednoosobowa instytucja. Podejrzanego należało ująć w sposób bezpieczny, natomiast komunikat powinien zastąpić nagrania i przekaz - dodaje Kolek.

Prokuratura postawiła Jakubowi A. zarzut zabójstwa 10-letniej Kristiny ze szczególnym okrucieństwem - w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania do zabójstwa.
Fabian Pszon
Szymon Godyla
Tomasz Trzaska
Piotr Pancześnik
Robert Węgrzyn
Jerzy Naszkiewicz
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »