Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-14, 20:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Niedzielna Loża Radiowa: Opolscy politycy rozmawiali o zbliżających się wyborach parlamentarnych

Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2019) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2019) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Plany programowe, ewentualne koalicje, rozstawienie na listach, konwencje. Przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Dyskusję opolskich polityków zdominował zaprezentowany przez przewodniczącego PO Grzegorza Schetynę pakiet sześciu rozwiązań programowych.

- To pomysły, aby realnie uzdrowić Polskę - mówi Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska. - "Sześciopak" Schetyny, to jest sześć dużych pakietów koniecznych, aby posprzątać po PiS, a jednocześnie, żeby rzeczywiście uzdrawiać Polskę i czynić ją krajem absolutnie nowoczesnym, a przede wszystkim zorientowanym na przyszłość.

- Jest to absolutny stek komunałów - mówi Violetta Porowska, Prawo i Sprawiedliwość. - Państwo nawet się nie mogą zdecydować jaką propozycję mają dla Polski. Chcą uzdrawiać Polskę, a proponują nam jakieś ogólniki. Bo jak dzisiaj wytłumaczycie państwo wiarygodnie swoim wyborcom, że jeszcze kilka miesięcy temu, mówiliście, że 13. emerytura, to jałmużna, a dziś, że każdemu się należy.

- Uważam, że to tak naprawdę żaden program - mówi Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska. - Każdy może powiedzieć o nowoczesnej edukacji, czystym powietrzu, szybkich autostradach, jeżeli za tym nie ma konkretów. Natomiast jeden konkret akurat padł. Grzegorz Schetyna powiedział, że chce przywrócenia sieci szkół wiejskich. To dlaczego przez osiem lat swoich rządów zlikwidowaliście tysiąc wiejskich szkół?

- Tak naprawdę w programie Platformy nic się nie zmieniło - mówi Robert Tistek, Kukiz'15. - 12 lat temu było dokładnie to samo. W tej chwili doszły tematy związane z klimatem. Czyli co? Wyrzucamy cały węgiel w Polsce? Niewiele się tak naprawdę zmieniło i ta narracja jest taka sama. Od kogo się uzależnimy, jeśli będziemy przechodzili na inne, alternatywne źródła energii?

- Jako Koalicja Obywatelska pokazaliśmy już, że bierzemy odpowiedzialność za Polskę - mówi Szymon Godyla, Nowoczesna. - Zaczęliśmy od rozmów z obywatelami, następnie nasi przedstawiciele z regionów pojechali do Warszawy, gdzie już na panelach tematycznych przedyskutowaliśmy sześć głównych kierunków, którymi chcielibyśmy puścić nasz program. Do końca miesiąca będzie znany pełny program.

- Mój stosunek do Piątki Kaczyńskiego, czy Szóstki Schetyny jest podobny - mówi Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka. - I może tym się właśnie różnimy. Jesteśmy pewną alternatywą, tylko szkoda, że na poziomie jedynie regionu opolskiego. Wydaje mi się, że powinniśmy wrócić do pewnej normalności. Nie przekrzykiwać się, nie wybiegać z tymi piątkami, szóstkami, dziesiątkami, a tak naprawdę rzetelnie wziąć się do roboty.

- Określając jednym słowem tę "Szóstkę", to nazwę ją imitacją - mówi Piotr Pancześnik, Porozumienie. - Mówicie o tym, że chcecie poprawiać zarobki Polaków, a jednocześnie wasz główny ekonomista mówi, że za szybko rosną dochody. To jest jakaś aberracja. Albo go zmieńcie albo każcie mu mówić to, co chcecie przekazać społeczeństwu.

Wybory do parlamentu odbędą się jesienią. Prezydent musi zarządzić ich termin do 14 sierpnia. Może wybrać jedną z niedziel, między 12 października a 12 listopada.
Ryszard Wilczyński
Violetta Porowska
Małgorzata Wilkos
Robert Tistek
Szymon Godyla
Ryszard Galla
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2019-08-22, godz. 17:12 Wypadek terenie budowy w Mosznej. Mężczyzna przysypany zwałami ziemi Mężczyzna, na którego zsunęła się pryzma ziemi, trafił do szpitala. Do wypadku doszło na terenie budowy w Mosznej. » więcej 2019-08-22, godz. 16:04 Kolizja trzech aut "pod taśmociągiem" na DK 45 Do groźnie wyglądającej kolizji 3 aut osobowych doszło w Zimnicach Wielkich, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 45 Opole - Racibórz oraz drogi wojewódzkiej w k ... » więcej 2019-08-22, godz. 16:00 Zamiast sanatorium mieszkania? Właściciel ośrodka w Suchym Borze chce zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego Dalej nie wiadomo, czy rehabilitacja wróci do Suchego Boru. Ponad rok po sprzedaży przez Stobrawskie Centrum Medyczne ośrodka prywatnej firmie wydaje się, że ... » więcej 2019-08-22, godz. 15:44 Wypadek na budowie w Mosznej. Ziemia przysypała jednego z pracowników Pracownik został przysypany ziemią w wykopie. Do zdarzenia doszło przed godziną 14.00 - informuje kapitan Damian Skowroński z KW PSP w Opolu. » więcej 2019-08-22, godz. 15:37 Mieszkaniec Kluczborka przechowywał w mieszkaniu 200 gramów narkotyków. Zatrzymano też 3 innych mężczyzn Zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych postawiła prokuratura 34-letniemu mieszkańcowi Kluczborka. Zabezpieczono amfetaminę ... » więcej 2019-08-22, godz. 15:00 Opole: młody kierowca rozbił bmw na latarni. Miał w organizmie ponad promil alkohol Pijany 22-latek z powiatu prudnickiego stracił panowanie nad samochodem i uderzył w słup. Około godziny 4:30 rano policja otrzymała zgłoszenie o wypadku na ul ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 przestrzegają samorządowców. Ich zdaniem, w kraju odbędą się wkrótce przedterminowe wyb ... Parlamentarzyści ruchu Kukiz 15 uważają, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kraju zostaną rozpisane przedterminowe wybory samorządowe. Politycy poin ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Uwaga kierowcy - spore utrudnienia drogowe w Kędzierzynie-Koźlu Kierowcy jadący przez Kędzierzyn-Koźle muszą liczyć się z utrudnieniami na skrzyżowaniu ulic Dunikowskiego, Wyspiańskiego i Kłodnickiej. Drogowcy przystąpili ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:00 "Tu odnowisz ciało i duszę". Kamień Śląski stara się o certyfikat Kamień Śląski w gminie Gogolin stara się o certyfikat Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, czyli markowego produktu turystycznego Stowarzyszenia Polska Sieć Odn ... » więcej 2019-08-22, godz. 13:30 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »