Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-14, 20:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Niedzielna Loża Radiowa: Opolscy politycy rozmawiali o zbliżających się wyborach parlamentarnych

Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2019) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2019) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Plany programowe, ewentualne koalicje, rozstawienie na listach, konwencje. Przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej.
Dyskusję opolskich polityków zdominował zaprezentowany przez przewodniczącego PO Grzegorza Schetynę pakiet sześciu rozwiązań programowych.

- To pomysły, aby realnie uzdrowić Polskę - mówi Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska. - "Sześciopak" Schetyny, to jest sześć dużych pakietów koniecznych, aby posprzątać po PiS, a jednocześnie, żeby rzeczywiście uzdrawiać Polskę i czynić ją krajem absolutnie nowoczesnym, a przede wszystkim zorientowanym na przyszłość.

- Jest to absolutny stek komunałów - mówi Violetta Porowska, Prawo i Sprawiedliwość. - Państwo nawet się nie mogą zdecydować jaką propozycję mają dla Polski. Chcą uzdrawiać Polskę, a proponują nam jakieś ogólniki. Bo jak dzisiaj wytłumaczycie państwo wiarygodnie swoim wyborcom, że jeszcze kilka miesięcy temu, mówiliście, że 13. emerytura, to jałmużna, a dziś, że każdemu się należy.

- Uważam, że to tak naprawdę żaden program - mówi Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska. - Każdy może powiedzieć o nowoczesnej edukacji, czystym powietrzu, szybkich autostradach, jeżeli za tym nie ma konkretów. Natomiast jeden konkret akurat padł. Grzegorz Schetyna powiedział, że chce przywrócenia sieci szkół wiejskich. To dlaczego przez osiem lat swoich rządów zlikwidowaliście tysiąc wiejskich szkół?

- Tak naprawdę w programie Platformy nic się nie zmieniło - mówi Robert Tistek, Kukiz'15. - 12 lat temu było dokładnie to samo. W tej chwili doszły tematy związane z klimatem. Czyli co? Wyrzucamy cały węgiel w Polsce? Niewiele się tak naprawdę zmieniło i ta narracja jest taka sama. Od kogo się uzależnimy, jeśli będziemy przechodzili na inne, alternatywne źródła energii?

- Jako Koalicja Obywatelska pokazaliśmy już, że bierzemy odpowiedzialność za Polskę - mówi Szymon Godyla, Nowoczesna. - Zaczęliśmy od rozmów z obywatelami, następnie nasi przedstawiciele z regionów pojechali do Warszawy, gdzie już na panelach tematycznych przedyskutowaliśmy sześć głównych kierunków, którymi chcielibyśmy puścić nasz program. Do końca miesiąca będzie znany pełny program.

- Mój stosunek do Piątki Kaczyńskiego, czy Szóstki Schetyny jest podobny - mówi Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka. - I może tym się właśnie różnimy. Jesteśmy pewną alternatywą, tylko szkoda, że na poziomie jedynie regionu opolskiego. Wydaje mi się, że powinniśmy wrócić do pewnej normalności. Nie przekrzykiwać się, nie wybiegać z tymi piątkami, szóstkami, dziesiątkami, a tak naprawdę rzetelnie wziąć się do roboty.

- Określając jednym słowem tę "Szóstkę", to nazwę ją imitacją - mówi Piotr Pancześnik, Porozumienie. - Mówicie o tym, że chcecie poprawiać zarobki Polaków, a jednocześnie wasz główny ekonomista mówi, że za szybko rosną dochody. To jest jakaś aberracja. Albo go zmieńcie albo każcie mu mówić to, co chcecie przekazać społeczeństwu.

Wybory do parlamentu odbędą się jesienią. Prezydent musi zarządzić ich termin do 14 sierpnia. Może wybrać jedną z niedziel, między 12 października a 12 listopada.
Ryszard Wilczyński
Violetta Porowska
Małgorzata Wilkos
Robert Tistek
Szymon Godyla
Ryszard Galla
Piotr Pancześnik

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 08:45 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 08:35 Zatrzymanie w Brzegu. 31-latek miał w domu marihuanę i amfetaminę Około 70 gramów marihuany zabezpieczyli śledczy z Brzegu w mieszkaniu 31-latka. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. » więcej 2020-07-05, godz. 07:58 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 Raport dnia: 3 zarażenia, 4 ozdrowieńców w regionie. W całej Polsce 314 osób zakaziło się, a 476 wyzdrowiało 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 4 ozdrowieńców odnotowano dzisiaj (04.07) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 nowych przypadkach… » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 WYBORY 2020. Marszałek Elżbieta Witek w Krapkowicach: Nie ma zgody na seksualizację dzieci - rodzice muszą mieć prawo do… Spotkanie z mieszkańcami Krapkowic zakończyło dzisiejszą (04.07) wizytę Elżbiety Witek na Opolszczyźnie. » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 Szkolenia dla rezerwy szansą dla tych, którzy stracili pracę przez koronawirusa Około 3500 złotych może otrzymać rezerwista, który jako ochotnik zgłosi się na miesięczne ćwiczenia wojskowe. Armia szuka chętnych na turnusy trwające od 30 do… » więcej 2020-07-04, godz. 19:00 Opole: szkoły zawodowe, licea i przedszkola otrzymają pieniądze na wsparcie uczniów Opolski ratusz przeznaczy ponad 7 milionów złotych na realizację nowych projektów w placówkach edukacyjno-wychowawczych. Ponad 4 miliony złotych trafi do szkół… » więcej 2020-07-04, godz. 18:00 WYBORY 2020. Politycy PiS zachęcali do głosowania na Andrzeja Dudę Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zachęcali dziś (04.07) mieszkańców Nysy do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę. Odwiedzili bazar… » więcej 2020-07-04, godz. 17:30 WYBORY 2020. Marszałek Elżbieta Witek na Opolszczyźnie. "Takie spotkania dają sygnał, czy idziemy w dobrym kierunku" Olesno było pierwszym przystankiem dzisiejszej (04.07) wizyty Elżbiety Witek na Opolszczyźnie. Marszałek Sejmu mówiła, że Polacy mogą i powinni spierać się w różnych… » więcej 2020-07-04, godz. 17:00 Na lotnisku koło Opola odbędzie się zlot tuningowanych samochodów ciężarowych Z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale jednak odbędzie się - mowa o kolejnej edycji Master Truck Show, czyli zlocie tuningowanych samochodów ciężarowych. Impreza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »