Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-25, 12:00 Autor: Tomasz Cichoń

Kontrolują i doradzają. Najwyższa Izba Kontroli ma 100 lat

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Zyman [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Zyman [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Najwyższa Izba Kontroli ma 100 lat. Na Opolszczyźnie pierwsze kontrole przeprowadzono 70 lat temu.
- W opolskim oddziale pracuje około 30 osób. Naszą rolą jest nie tylko kontrolowanie, ale także doradzanie. Bardzo rzetelnie opisujemy. To są 200-stronicowe, 100-stronicowe raporty, a potem okazuje się, że jakby nic z tego. Dobrze, że nic z tego, bo jesteśmy niezależni, ale nie egzekwujemy. My piszemy do pana prokuratora albo o dyscyplinę - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

- To jest instytucja, która ma swój roczny plan, ale reagujemy także na sygnały od obywateli. Mamy te kontrole, szeroko rozumiane, planowe i takie ad hoc, doraźne. To są sygnały i od polityków, i takie, które nam wychodzą z poprzednich kontroli, tych nudnych, budżetowych, i także sygnały od obywateli, od społeczeństwa - mówi Zyman.

Izbę powołał w lutym 1919 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski, kilka miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

- To pokazuje, jak bardzo wtedy były przemyślane działania państwa, bo już wtedy, od samego początku wiedziano, że to czego potrzebuje państwo to jest zewnętrzny audytor. Organ, który popatrzy na to, co się dzieje i ewentualnie wskaże błędy. To rzeczy, które we współczesnym biznesie się pojawiały dopiero po II wojnie światowej, bo dopiero wtedy się zaczęły pojawiać takie komórki organizacyjne albo zewnętrzni audytorzy, których zadaniem jest "zagwizdać", jak coś się źle dzieje - powiedział w "Poglądach i osądach" profesor Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

- To był pomysł dość nowatorski jak na ówczesne czasy, ponieważ to był naprawdę organ kontroli, który patrzył z zewnątrz i miał być wsparciem dla organów państwa - dodał profesor Stec.

Dzisiejsze obchody 100-lecia NIK odbędą się w Opolu z udziałem prezesa Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
profesor Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 08:06 Wypadek na DK45 koło Zimnic Wielkich. Jedno z aut wpadło do rowu Uwaga kierowcy. Poważny wypadek w okolicach Zimnic Wielkich na drodze krajowej nr 45. To trasa z Opola do Krapkowic. Droga jest zablokowana. » więcej 2024-04-26, godz. 08:00 Przedwojenny Prudnik na pokolorowanych fotografiach. Niebawem nowa publikacja Prudnik widziany z perspektywy jego przedwojennych mieszkańców będą mogli poznać ci, którzy interesują się historią lokalną. Wyjątkowa publikacja będzie… » więcej 2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »