Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-14, 16:15 Autor: Magdalena Szybińska

Strajk w oświacie w ocenie opolskich polityków

Od lewej: Ryszard Galla, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jutro (15.04) rozpocznie się drugi tydzień strajku w oświacie. Według ZNP do strajku przystąpiło ponad 80 procent placówek oświatowych, zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej niespełna połowa. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz twierdzi, że może dojść do problemów przy przeprowadzaniu egzaminów maturalnych - przeciwnego zdania jest MEN. Na ten temat w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali opolscy politycy.
- Jeżeli nauczyciele nie będą chcieli przeprowadzić klasyfikacji i dopuścić uczniów do matur, to należy w trybie pilnym zmienić prawo - powiedziała Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Uważam, że trzeba zmienić przepisy i spowodować, aby to nie rady pedagogiczne a dyrektorzy szkół decydowali o promocji uczniów i tym samym dopuścili ich do matur.

- Ten konflikt już dawno powinien być zażegnany - uważa Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - To jest igranie z ogniem, z tą bombą, która ma zawleczkę już wyciągniętą. I próbuje się mówić na zasadzie: "no jak nie, to my zmienimy przepisy".

Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości apelował o ustępstwa ze strony związków nauczycielskich. - Ze strony rządu - proszę mi wierzyć - widzę dobrą wolę do tego, żeby o wszystkim rozmawiać. Jest wola. Jest konkretny gest - 21 procent wynagrodzenia. W końcu ZNP chodzi o 30 procent. To jest zaledwie 9 procent mniej.

Genowefa Prorok, sympatyzująca z Polskim Stronnictwem Ludowym mówiła o trzech filarach polskiej szkoły. Jej zdaniem tworzą je uczniowie, rodzice i nauczyciele. - Rząd finansuje, finansuje samorząd, ale praca codzienna, codzienne wzajemne relacje i szkoła to uczeń, nauczyciel i rodzic.

- Jeżeli nie dojdzie do przeprowadzenia matur, to poniesie to za sobą spore konsekwencje - uważa Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Część rodziców może uznać, że to, co zainwestowali we własne dzieci będą chcieli w ramach rekompensaty przed niezawisłymi sądami dochodzić.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że za sytuację w oświacie odpowiada minister Anna Zalewska. - Pewne jest to, że pani Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, przejdzie do historii, ale nie jako wybitny polityk, tylko jako osoba, która doprowadziła do największego bałaganu, największego chaosu, niespotykanego w polskiej oświacie od 26 lat.

Jutro (15.04) rozpocznie się drugi tydzień strajku w oświacie. W naszym regionie - według danych kuratorium oświaty - do strajku w ubiegłym tygodniu przystąpiło 57 procent placówek edukacyjnych. W piątek ZNP poinformował o kontynuacji akcji strajkowej, także w czasie świąt wielkanocnych. Związek zaapelował też do premiera o pilne spotkanie.
Małgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Sławomir Kłosowski
Genowefa Prorok
Piotr Pancześnik
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »