Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-14, 16:15 Autor: Magdalena Szybińska

Strajk w oświacie w ocenie opolskich polityków

Od lewej: Ryszard Galla, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Genowefa Prorok, Piotr Pancześnik, Małgorzata Wilkos, Tomasz Kostuś i Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jutro (15.04) rozpocznie się drugi tydzień strajku w oświacie. Według ZNP do strajku przystąpiło ponad 80 procent placówek oświatowych, zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej niespełna połowa. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz twierdzi, że może dojść do problemów przy przeprowadzaniu egzaminów maturalnych - przeciwnego zdania jest MEN. Na ten temat w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali opolscy politycy.
- Jeżeli nauczyciele nie będą chcieli przeprowadzić klasyfikacji i dopuścić uczniów do matur, to należy w trybie pilnym zmienić prawo - powiedziała Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Uważam, że trzeba zmienić przepisy i spowodować, aby to nie rady pedagogiczne a dyrektorzy szkół decydowali o promocji uczniów i tym samym dopuścili ich do matur.

- Ten konflikt już dawno powinien być zażegnany - uważa Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - To jest igranie z ogniem, z tą bombą, która ma zawleczkę już wyciągniętą. I próbuje się mówić na zasadzie: "no jak nie, to my zmienimy przepisy".

Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości apelował o ustępstwa ze strony związków nauczycielskich. - Ze strony rządu - proszę mi wierzyć - widzę dobrą wolę do tego, żeby o wszystkim rozmawiać. Jest wola. Jest konkretny gest - 21 procent wynagrodzenia. W końcu ZNP chodzi o 30 procent. To jest zaledwie 9 procent mniej.

Genowefa Prorok, sympatyzująca z Polskim Stronnictwem Ludowym mówiła o trzech filarach polskiej szkoły. Jej zdaniem tworzą je uczniowie, rodzice i nauczyciele. - Rząd finansuje, finansuje samorząd, ale praca codzienna, codzienne wzajemne relacje i szkoła to uczeń, nauczyciel i rodzic.

- Jeżeli nie dojdzie do przeprowadzenia matur, to poniesie to za sobą spore konsekwencje - uważa Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Część rodziców może uznać, że to, co zainwestowali we własne dzieci będą chcieli w ramach rekompensaty przed niezawisłymi sądami dochodzić.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że za sytuację w oświacie odpowiada minister Anna Zalewska. - Pewne jest to, że pani Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, przejdzie do historii, ale nie jako wybitny polityk, tylko jako osoba, która doprowadziła do największego bałaganu, największego chaosu, niespotykanego w polskiej oświacie od 26 lat.

Jutro (15.04) rozpocznie się drugi tydzień strajku w oświacie. W naszym regionie - według danych kuratorium oświaty - do strajku w ubiegłym tygodniu przystąpiło 57 procent placówek edukacyjnych. W piątek ZNP poinformował o kontynuacji akcji strajkowej, także w czasie świąt wielkanocnych. Związek zaapelował też do premiera o pilne spotkanie.
Małgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Sławomir Kłosowski
Genowefa Prorok
Piotr Pancześnik
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:30 Centrum Dialogu Obywatelskiego otwarte dzisiaj dla cudzoziemców W Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu dzisiaj (22.10) dzień otwarty dla cudzoziemców. Wydarzenie zorganizowano w ramach Dni Ukraińskich, które mają na celu ... » więcej 2019-10-22, godz. 12:15 Strzelce Opolskie: Bajeczne melodie w wykonaniu najmłodszych Ponad dwustu małych artystów zaprezentuje się dzisiaj (22.10) na scenie Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Od przedszkolaków po uczniów klas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »